Kierownictwo spółki węglowej OKD zadecydowało o ostatecznym zamknięciu kopalni Lazy. Ostatnia tona węgla wyjedzie na powierzchnię w październiku 2019 r. Widmo zamknięcia stoi też przed zakładami Darkov oraz ČSA, ale kierownictwo spółki i tak nosi się z zamiarem wydłużenia wydobycia z innych dostępnych złóż o dalszych siedem lat, z 2023, jak planowano wcześniej, do 2030 r.
Aktualna infrastruktura kopalni Lazy uniemożliwia dostanie się do kolejnych rejonów wydobywczych.
- Aby można było eksploatować węgiel ze złóż ostrawskich, musielibyśmy przeprowadzić sporo bardzo kosztownych działań inwestycyjnych, w tym pogłębić istniejący szyb o prawie 500 m – przyznał Boleslav Kowalczyk, prezes zarządu OKD.
Eksperci wyliczyli przybliżony koszt tych działań na kilka miliardów koron, oceniając je jako nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Obecnie górnicy fedrują resztki surowca zalegające w dostępnych rejonach.
Kierownictwo OKD wraz ze specjalistami spółki właścicielskiej Prisko przygotowują mimo wszystko plan wydłużenia działalności OKD z 2023 do 2030 r. Sprzyja temu – jak podkreślono – aktualna sytuacja gospodarcza, stabilizacja cen węgla na rynkach zagranicznych i wciąż zwiększający się popyt na węgiel energetyczny i koksowy, zarówno w Czechach, jak i za granicą.
- Jesteśmy w stanie eksploatować zasoby węgla do 2030 r. Nie chcemy jednak snuć nierealnych planów. Ostateczna decyzja będzie podjęta po dokładnym rozpatrzeniu wszystkich argumentów za i przeciw wydłużeniu działalności – dodał Kowalczyk.
Przyznał jednak, że zasoby węgla, które opłaca się jeszcze wydobyć z punktu widzenia ekonomicznego, kurczą się nie tylko w kopalni Lazy, lecz także w zakładach ČSA oraz Darkov, które być może również zostaną zamknięte.
Nie będzie jednak mowy o żadnych grupowych zwolnieniach. Pracownicy, którzy zatrudnieni są obecnie w zakładach wstępnie przeznaczonych do szybszej likwidacji, będą alokowani do kopalni Karvina.
Bieżący rok OKD ma zamiar zamknąć wynikiem 4,5 mln t węgla. Ten sam plan przewiduje się w 2019 r. W kolejnych latach wydobycie będzie się zmniejszać, najpierw do 4 mln t, a następnie do 2 mln t w latach bezpośrednio poprzedzających zaprzestanie przez OKD działalności górniczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.