Kolejny sukces kopalni Bobrek-Piekary (Węglokoks Kraj). W dorocznym konkursie „Bezpieczny Oddział” zwyciężyła załoga oddziału robót przygotowawczych GRP1-B, fedrująca na co dzień w ruchu Bobrek. Górnicy mają na swym koncie dobre postępy, prezentują wysoką dyscyplinę i kulturę pracy.
Mimo że pracują często w bardzo trudnych warunkach, udaje im się uniknąć wypadków. To z pewnością niełatwe zadanie, zważywszy chociażby na fakt, że w oddziale aż roi się od młodych pracowników, których staż nie przekracza 10 lat. W tym roku prowadzili drążenie chodnika 7 badawczego i przecinki ściany 7 w pokładzie 504, a także przebudowę przekopu 405 na poz. 726 m. Obecnie drążą dowierzchnię 6 badawczą w pokładzie 504, uzyskując postęp 13,6 m na dobę!
Świadomi zagrożeń
- Właściwe rozpoznania zagrożeń, zaangażowanie osób dozoru i pracowników oddziału GRP1-B, dyscyplina pracy oraz właściwe i kompetentne kierowanie pracą oddziału przez sztygara oddziałowego Marcina Mastalerza, te elementy złożyły się na sukces oddziału – podkreśla Rafał Wiśniowski, główny inżynier BHP i Szkolenia w kopalni Bobrek-Piekary.
- Oni autentycznie identyfikują się z zakładem pracy. A to jest już coraz rzadszą cechą w naszym górnictwie. I przede wszystkim są świadomi zagrożeń, bo bez tego ani rusz – zwraca uwagę Wiśniowski.
Co bardzo istotne, pracownicy oddziału systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje. W jego składzie pracuje 20 górników kombajnistów, 10 górników strzałowych oraz 10 cieśli górniczych. Wśród osób dozoru oddziału GRP1-B, pięć posiada wykształcenie wyższe w kierunku górniczym. Do wyróżniających się przodowych należą: Robert Bobiński, Mateusz Janas, Zbigniew Góra i Marek Masoń. Legitymują się doświadczeniem i długoletnim stażem pracy. Kopalnię znają doskonale.
- Przodowi brygad to muszą być ludzie zaufani. Działają na pierwszej linii frontu, od nich zależy najwięcej. Biorą bezpośrednią odpowiedzialność nie tylko za realizację zadań, ale przede wszystkim za taką organizację robót, która gwarantuje bezpieczeństwo, a ono dla nas jest najważniejsze - wskazuje Marcin Mastalerz, sztygar oddziałowy oddziału GRP1-B, absolwent Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, kierujący pracą 62 górników.
Kultura pracy
W bytomskiej kopalni udało się stworzyć wysoką kulturę pracy. Wśród załogi skutecznie wypromowano ideę bezpiecznych zachowań w środowisku pracy.
- Starsi chętnie pomagają młodszym, przekazują tajniki sztuki górniczej. Z kolei młodzi szybko uczą się zawodu, posiadają wiele cennych umiejętności, z którymi już przychodzą do pracy. Poważniej ją traktują, a to już jest połowa sukcesu - przyznaje Rafał Wiśniowski.
Pracownicy oddziału GRP1-B z zaangażowaniem uczestniczyli również w przeprowadzonym w kopalni wewnętrznym audycie stanowiskowym oddziałów ruchowych. Wykazali się wysokim poziomem wiedzy dotyczącej audytowanych obszarów.
Sukces górników z GRP1-B nie był pierwszym i z pewnością nie ostatnim. W 2016 r. kopalnia triumfowała w konkursie „Na początek 180 dni bez wypadku”, zorganizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundację „Bezpieczne Górnictwo” im. prof. Wacława Cybulskiego. Wyróżnienie przyznano za kreatywność podczas działań w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Konkursowi patronował honorowo prezydent RP Andrzej Duda. W tym samym roku, w konkursie „Bezpieczna kopalnia”, organizowanym przez Wyższy Urząd Górniczy i Główny Instytut Górnictwa, KWK Bobrek-Piekary zajęła II miejsce. W ub.r. kopalnia otrzymała wyróżnienia za promowanie osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie. Z kolei załoga wyróżniona została za dbałość o przestrzeganie przepisów i zasad BHP. Na przestrzeni minionych trzech lat oddziały kopalni systematycznie otrzymywały wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym GRP2-B, GTD-B i GRP1-B.
Od momentu przejęcia kopalń Bobrek i Piekary przez spółkę Węglokoks Kraj w 2015 r. podjęto szereg działań służących kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony życia i zdrowia górników, konsekwentnie promując najlepsze rozwiązania techniczne i organizacyjne. Działania te, jak widać, zaowocowały konkretnymi efektami.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
2020 Mobbing, zastraszanie, zmuszanie do pracy w weekendy i pracy w rejonach z przekroczoną temperaturą nie raz bez wynagrodzenia za dodatkowy czas spędzony w pracy. Wypadków mało bo BHP zastrasza pracowników jeśli widzą, że dany pracownik się obawia rozwiązania umowy o prace. Efekt pracownik głosi wypadek w drodze do pracy(parkingu) bardziej zastraszeni idą na urlopy/zwolnienia lekarskie Obóz pracy - jademy durś i morda w kubeł oczywiście
Nie są głoszone wypadki i każdy o tym wie wszystko albo parking albo ludzie ida na urlop lub normalne L4 bo są zastraszani naganą i utratą dodatkow typu Barbórka itp A co do chodnika 7 jak kolega ryl pisał ś.p. Ślusarz tam zginął bo jechali na pałę tylko metry siw liczyły a dzisiaj scianowcy maja przejeb...w wnekach i w scianie bo nie ma wydobycia bo wszystko sie wali szkoda słów mobbing i wyzysk kosztem ludzkiego zdrowia Szczęść Boże Bracia
Niema wypadków czy są nie zgłaszane ? Oto jest pytanie myślę więc jestem .
Szkoda że nie napiszecie tego, że jak jechali chodnik do ściany 7 to był 1 śmiertelny wypadek a drugi ślusarz uciekł pod kombajnem, że ratownicy nie wiedzą jak postawić stojak SV i musiały załogi ze ściany pomagać w wydostaniu Ś.P. ślusarza. Taka kultura pracy że chodnik źle pojechany i dzisiaj mamy wnękę prawie nad chodnikiem. Ilu ścianowców z G1 miało tam już wypadki szkoda gadać. Najgłupszy konkurs jaki można było wymyśleć
Do ryl g1 - jak został tylko wulgaryzm ??? Dozór w weekend jest wypity ze nawet wyslowic sie nie potrafi, na nockach też chleja zamiast przyjść na ścianę czy przodek
Kultury nigdy nie bedzie na dole... Ale zaufanie i szacunek jest! Wulgaryzm jest w pewnym sensie wpisany w ten zawod, tak jak kiedys alkochol... Ale zostal tylko wulgaryzm...
Z tego co mi wiadomo to taki bezpieczny oddział nie jest , do ściany 7 przy drazeniu był śmiertelny i inne zdarzenia
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Kulturą osobistą by sie zajeli, caly czas wulgaryzmy, wyzwiska, groźby. Mobbing i nic więcej, byle jeden przekrzyczal drugiego
Kulturę pracy ? Szkoda ze nie kulture osobistą. To co dzieje sie pod ziemią jest nie do pomyślenia. Mobbing, mobbing i jeszcze raz mobbing. Wulgaryzmy, groźby, wyzwiska co 20s. Porażka a nie praca.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Gratulacje dla oddzialu. Swoja droga bardzo niebezpieczny parking mają na tym bobrku:-)