Fundacja Rodzin Górniczych działa już od 21 lat. Natomiast od 19 lat organizuje dla swoich podopiecznych spotkanie barbórkowo-świąteczne. W tym roku odbyło się ono w środę, 12 grudnia, w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jak zawsze w niezwykle ciepłej i rodzinnej atmosferze. Na spotkaniu uhonorowano podopiecznych Fundacji oraz firmy, które od lat wspierają jej działalność. W tym roku w gronie nagrodzonych medalem „Przyjaciel Fundacji Rodzin Górniczych” znalazło się Wydawnictwo Górnicze, które wydaje portal netTG.pl oraz Trybunę Górniczą.
W środowym spotkaniu udział wzięli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, biskup pomocniczy katowicki Grzegorz Olszowski, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Jerzy Janczewski oraz przedstawiciele kopalń i firm działających w sektorze wydobywczym. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście podopieczni FRG. Z jej pomocy przez ponad 20 lat działalności skorzystało ponad 5 tys. rodzin. I choć niektórzy już nie korzystają już ze stypendiów lub innych form pomocy, to wciąż czują więź i w grudniu przychodzą na spotkania.
Listy do zarządu i podopiecznych FRG skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Odczytali je doradca prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Działalność Fundacji podsumował prezes Ryszard Wyględacz.
- Przez 21 lat, nie prowadzać działalności gospodarczej, dzięki wsparciu i hojności naszych darczyńców udało się nam pozyskać i przekazać na potrzeby poszkodowanych 30 mln zł. Wielu z tych darczyńców jest na tej sali. Dziękujemy im bardzo i myślę, że oni sami nie zdają sobie sprawy jak wiele dla nas zrobili – przyznał prezes i dodał, że organizacja musi się zmagać z wieloma przeciwnościami.
- Działamy głównie na zasadzie solidarności zawodowej. Sytuacja w krajowym górnictwie, czyli zmniejszająca się liczba kopalń i mniejsze w nich zatrudnienie oraz kurczące się zaplecze górnicze sprawiają, że maleje wielkość finansowego wsparcia dla Fundacji. Dlatego z tego miejsca apeluję do wszystkich, którym los FRG nie jest obojętny. Mam nadzieję, że mając takich przyjaciół uda się nam przetrwać te trudne chwile – powiedział Wyględacz.
Potem wręczone medale „Przyjaciel Fundacji Rodzin Górniczych”. Wyróżnienia te wręczyli honorowy przewodniczący Rady Fundacji dr Jerzy Markowski oraz przewodniczący Rady Fundacji Andrzej Pakura. W gronie uhonorowanych znaleźli się: Fundacja Tauron, PKP Cargo, Danuta Prasoł, Sławomir Korczyński oraz Wydawnictwo Górnicze, w którego imieniu nagrodę odebrał prezes Witold Pustułka.
Głos zabrał także dr Jerzy Markowski, który przypomniał, że w tym roku miała miejsce tragedia w ruchu Zofiówka. Podkreślił, że górnictwo jest walką z naturą i na szczęście coraz częściej człowiek w niej wygrywa. Założyciel FRG odniósł się także do szczytu klimatycznego w Katowicach, na którym wiele niepochlebnych słów mówi się o węglu, ale jak przyznał, ci którzy to mówią wciąż nie zaproponowali nic lepszego w zamian, a od kilkunastu lat import węgla do Polski wzrasta, co pokazuje, że jest nam on potrzebny.
Na spotkaniu rozstrzygnięto także konkurs solidarności zawodowej. Wśród spółek węglowych I miejsce zajęła Polska Grupa Górnicza. Nagrodę odebrał wiceprezes spółki Jerzy Janczewski.
- Bardzo nam zależy na tym, żeby Fundacja mogła dalej funkcjonować. Odnosząc się do słów prezesa, że Fundacja jest w trudnym momencie, chcę państwu powiedzieć, że jesteśmy w przededniu podjęcia przez zarząd PGG i radę nadzorczą decyzji, co do dalszego wspierania FRG. Myślę, że to się uda zrealizować i Fundacja spokojnie wejdzie w ten nowy rok i wszystko będzie dobrze – powiedział wiceprezes Janczewski.
Pośród kopalń węgla kamiennego pierwsze miejsce w konkursie solidarności zawodowej zdobył ZG Janina (Tauron Wydobycie). Drugie miejsce przypadło kopalni Mysłowice-Wesoła, a trzecie Knurowowi-Szczygłowicom. Pośród górniczych zakładów pomocniczych najlepszy okazał się Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych PGG.
Wręczono także nagrodę specjalną dla najlepszego ruchu kopalni. Tu triumfował ruch Jankowice.
Spotkanie to najlepsza okazja by docenić wyróżniających się podopiecznych FRG. W tym roku nagrodzeni zostali: Natalia Lorek, Julia Wernicka, Rafał Chmielewski, Wiktoria Franiel, Agata Koc, i Justyna Koc.
Podziękowano także artystycznie uzdolnionym podopiecznym FRG, czyli Piotrowi Holonie oraz Mai, Kacprowi i Sebastianowi Szczurkom, którzy zadbali o cześć artystyczną barbórkowo-świątecznego spotkania Fundacji.
W galerii: Barbórkowo-świąteczne spotkanie FRG. Katowice, 12 grudnia 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.