"Świat korzysta, Europa traci" (tytuł czołówkowej relacji w najnowszej "Trybunie Górniczej" z wydarzeń szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach) to jeden z najważniejszych wniosków po debacie na Kongresie Energy24, zorganizowanym przez Polską Grupę Górniczą i najważniejszych producentów węgla w Polsce, we wtorek i środę, w drugim tygodniu sesji COP24.
Silny głos przemysłu wydobywczego, którego przedstawiciele uświadamiali znaczenie węgla w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej na globie oraz pokazywali nowoczesne możliwości technologiczne czystego użytkowania najtańszego ze światowych paliw, przypada na rozpoczęcie politycznej części szczytu klimatycznego COP24. - Patrząc na przekazy medialne z COP24 można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy jako branża trendy. Zderzamy się z zakłócaniem przekazu, co świadczy o tym, że nie chciano, aby nasz głos był słyszany - mówił na Konresie Energy24 wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wnioski z kongresowych wystąpień (m.in. ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, prezesa PGG Tomasza Rogali i in.) prezentujemy w czwartkowej "Trybunie Górniczej".
Aby przyjazną i racjonalnie opartą na faktach, a nie na ideologii, pespektywę na węgiel przybliżyć nie tylko naszym polskim czytelnikom, ale także goszczącym w Katowicach uczestnikom szczytu COP24, w najbliższej "Trybunie Górniczej" zamieszczamy specjalny angielskojęzyczny dodatek. Na kilku stronach dowiedzieć można się z niego o górnictwie, które wcale nie kojarzy się z zacofaniem, brudem i stratą, ale stanowi ogromny potencjał gospodarczy, generuje liczne wartości, również społeczne i zdecydowanie inwestuje w rozwój naukowo-technologiczny. Przeczytamy m.in. o najnowocześniejszych CTW (Czystych Technologiach Węglowych), wydajnych, wysokosprawnych i niskoemisyjnych sposobach zużycia węgla, o pionierskich projektach wodorowych JSW, czy proabsorbcyjnej gospodarce Lasów Państwowych, o nakładach na bezpieczeństwo pracy i środowiska, o procesie rewitalizacji terenów postindustrialnych na wielką skalę, a także - o wymiarze społecznym górnictwa, które jest dla całego regionu kołem zamachowym gospodarki i - od wielu pokoleń - podstawą budowania więzi i poczucia tożsamości.
Ważne miejsce w naszym dodatku na szczyt klimatyczny ONZ zajmuje podsumowanie prac Społecznego PRE_COP24, czyli spotkań zainicjowanych przez stronę społeczną - związki zawodowe - w ramach przygotowań do światowej konferencji klimatycznej. Publikujemy podsumowanie debat odbytych od lata tego roku w Tucznie, Katowicach i Brukseli, a także podstawowy dokument: rezolucję końcową PRE_COP24, która zawiera m.in. postulaty niedyskryminowania węgla w miksie, poszanowania wolności wyboru paliw zgodnie z ustaleniami obowiązujących traktatów o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sporządzenia bilansu (zysków i strat) 20-letniej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, utworzenia zespołu z udziałem przedstawicieli nauki, gospodarki, polityki i strony społecznej do konkretnego dialogu z IPCC ONZ (Międzynarodowym Zespołem ds. Zmian Klimatu), który zawiaduje polityką klimatyczną na świecie.
W czwartkowej "Trybunie Górniczej" nie zabraknie oczywiście aktualności, wśród których ciągle wiele oficjalnych i radosnych wydarzeń wokół górniczego święta - Barbórki m.in. wśród ratowników górniczych, na AGH (gdzie świętowano jubileusz 25-lecia JSW), w kopalni Guido i w pałacu prezydenckim z udziałem Fundacji Rodzin Górniczych.
Przypomnimy też o ważnej grudniowej rocznicy, która przypada 13 grudnia. Z "Trybuny Górniczej" dowiemy się, w jaki sposób dzień wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. upamiętniony zostanie tego roku.
Górnikom z oddziału GRP1-B z ruchu Bobrek w kopalni Węglokoksu Kraj poświęcamy stałą część poczytnego cyklu, w którym opisujemy pracę podziemnych załóg. O Marku Mamicy z kopalni Sobieski - miłośniku czworonogów, znawcy i trenerze psów przeczytamy w artykule pt. "Łowca psich talentów".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.