Kogres Polskiej Grupy Górniczej "Energy 24" będzie towarzyszył światowej konferencji COP24 w Katowicach na początku drugiego tygodnia obrad szczytu klimatycznego. Podczas dwudniowego kongresu, we wtorek i środę 11-12 grudnia, w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego największy europejski producent węgla zainicjuje debatę o transformacji energetycznej, polityce klimatycznej i innowacjach w górnictwie.
Problemami, na których koncentrują się uczestnicy szczytu klimatycznego, kongres Energy 24 zajmie się na przykładzie relacji sektora górniczego z jego otoczeniem społecznym i gospodarczym.
Przebieg obrad kongresu Energy 24 będzie można śledzić w transmisji internetowej na portalu PGG.
Sektor wydobywczy - element łańcucha wytwarzania energii
Pierwszego dnia obrad Energy 24 w panelu zatytułowanym "Sektor wydobywczy jako element łańcucha wytwarzania energii" swoje uczestnictwo zapowiedzieli prezesi wszystkich najważniejszych spółek górniczych i okołogórniczych w Polsce. Wśród gości specjalnych znajdą się ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski. Przyczynkiem do dyskusji będzie między innymi krótki film wprowadzający pt. „Rola węgla i stali w Unii Europejskiej, od przeszłości do współczesności”.
Polityka klimatyczno-energetyczna - impuls do innowacyjnego rozwoju
Tego samego dnia, we wtorek po południu, dyskutować będą naukowcy, dyrektorzy i przedstawiciele m.in. Euracoal (Europejskiego Stowarzyszania Węgla Kamiennego i Brunatnego) czy Niemieckiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego podczas panelu pod hasłem "Wyzwania celów polityki klimatyczno-energetycznej jako impuls do innowacyjnego rozwoju".
Drugi dzień kongresu Energy 24 poświęcony będzie innowacyjności w polskim przemyśle energetycznym.
Nowoczesne technologie - nowoczesne górnictwo
Tego dnia spółki zaprezentują swoje działania w zakresie rozwoju, implementacji nowych technologii i innowacji stosowanych w nowoczesnym górnictwie. Zaprezentują się również startupy, których pomysły mają potencjał wdrożeniowy dla polskiego górnictwa.
Startupy dotyczyć będą m.in. wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, rozwiązań wspierających procesy szkoleniowe i edukacyjne, badań deformacji pogórniczych i wpływu na środowisko czy technologii produkcji kompozytowych paliw stałych.
Odbędzie się także panel pt.: "Innowacyjne rozwiązania techniczno-technologie dla sektora górnictwa i energetyki".
Jarmark regionalny - śląska kultura i kuchnia
Podczas dwudniowych obrad goście będą mogli także zajrzeć na specjalnie na tę okazję przygotowany Jarmark Regionalny prezentujący kulturę i kuchnię śląską.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.