Mamy wiele technologii obniżających emisję CO2, szukamy dróg ich rozpowszechnienia - to tezy powtarzane na szczycie COP24. Dziś takie rozwiązania to biznes, który przynosi korzyści każdej ze stron - podkreśla dyrektor zarządzający ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.
Hasło naszej firmy to "zero emisji CO2" - powiedział PAP Łojszczyk. ABB to międzynarodowy koncern, producent systemów automatyki dla przemysłu, elektroenergetycznych i infrastruktury dla transportu.
- Kierujemy się hasłem zrównoważonego rozwoju, jesteśmy przekonani, że świat może funkcjonować i rozwijać się bez zużywania zasobów Ziemi - tłumaczy. Podkreślił Łojszczyk, takie podejście z punktu widzenia działalności biznesowej jak najbardziej się opłaca, a np. w Polsce są dla niego duże perspektywy.
W porównaniu do innych krajów rynek niskoemisyjnych rozwiązań w Polsce jest jeszcze bardzo mały.
- Ale inwestujemy w Polsce, bo wierzymy, że to się zmieni, np. coraz więcej energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł - podkreślił.
- Węgiel nie jest najczystszym źródłem energii. A najnowsza technologia jest w stanie współpracować ze źródłami odnawialnymi, jak wiatr czy słońce, integrować je z siecią w sposób bezpieczny i wydajny - zaznaczył.
Jako przykład interesującego biznesowo obszaru Paweł Łojszczyk wskazał silniki elektryczne.
- Około 30 proc. światowego zużycia energii elektrycznej przypada na silniki. Dysponujemy technologiami, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii o ok. 30 proc. w porównaniu do standardowych rozwiązań. Widać więc, jak dużą przestrzeń do działania tu mamy i dlaczego zależy nam, aby tego typu technologie się rozpowszechniały - powiedział.
Innym obszarem, gdzie znacząco można redukować emisje jest budownictwo.
- Budynki odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i około 36 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej. Są technologie ograniczające energochłonność - automatyka czy urządzenia optymalizujące zużycie - wskazał dyrektor. Podkreślił, że kiedy ABB zaczęło instalować własne technologie w swoich biurach i fabrykach, w ciągu trzech lat firma była w stanie w stanie zmniejszyć zużycie energii o 32 proc.
- To pokazuje przestrzeń dla technologii, które w końcowym rozrachunku ograniczają emisję CO2 - podkreślił.
Innym obszarem, postrzeganym obecnie jako wielka szansa na redukcję emisji jest elektromobilność.
- Biorąc pod uwagę zainstalowaną bazę ponad 8 tys. sztuk, ABB jest największym dostawcą szybkich ładowarek na świecie, jednym z liderów na rynku polskim. Zapewniamy też technologie dla infrastruktury, dostarczającej energię elektryczną do ładowarek, a także cyfrowe rozwiązania, które usprawniają zarządzanie siecią ładowania pojazdów elektrycznych - powiedział Paweł Łojszczyk.
- Dlatego chcemy, żeby ten rynek się dalej rozwijał, nasz biznes współgra tutaj z ogólnymi celami polityki klimatycznej - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.