Poprawa nastrojów na rynkach bazowych przełożyła się na umocnienie złotego i krajowych obligacji, jednak ekonomiści przewidują korektę na polskich aktywach. Ich zdaniem, EUR/PLN może wrócić do poziomu 4,30, a rentowności SPW wzrosnąć.
- EUR/PLN zszedł w ciągu dnia poniżej 4,28 i wyczerpał, moim zdaniem, potencjał do dalszych spadków. Spodziewam się, że w końcówce roku kurs pary będzie kierował się ku 4,30, czyli środka przedziału w jakim notowania się poruszają w ostatnim czasie - powiedział Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers.
- Dla rynku walutowego w tym tygodniu najważniejsze będą piątkowe dane z rynku pracy USA. Do tego czasu inwestorzy będą trawić niedzielny obiad Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Początkowa euforia wygasła i brakuje paliwa do dalszego wspierania apetytu na ryzyko - dodał.
Prezydenci USA i Chin - Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, przy okazji szczytu G20. Efektem rozmów było ogłoszenie 90-dniowego "zawieszenie broni" w sporze handlowym między krajami.
W piątek o 14.30 w USA zostanie opublikowany miesięczny raport z rynku pracy za listopad, zawierający m.in. informacje o liczbie nowych miejsc pracy oraz o stopie bezrobocia.
- W dłuższym horyzoncie kluczowa będzie zmiana w polityce Fed - czy z polityki zapowiadanych podwyżek Rezerwa Federalna nie przejdzie na ocenę bieżących danych z posiedzenia na posiedzenie - powiedział Sawicki.
- Rynek mógł przesadzić z negatywnym nastawieniem co do perspektyw amerykańskiej gospodarki i polityki Fed, o czym może świadczyć spread między 2- a 10-letnimi obligacjami, który zbliża się do odwrócenia - dodał.
Rynek długu
- Nie oczekuję, żeby RPP czymś zaskoczyła. Od zeszłego miesiąca podążamy za rynkami bazowymi. Sytuacja fiskalna wspiera polskie obligacje, ale - moim zdaniem - spready do amerykańskich obligacji zawęziły się za mocno i nie ma czynników, które uzasadniały tak niską premię za ryzyko - powiedziała Izabela Sajdak, zarządzająca BPS TFI.
- W najbliższym czasie oczekuję korekty kilkunastopunktowego umocnienia polskich obligacji, które zanotowaliśmy ostatnio. Koniec roku może jednak zachęcać inwestorów do utrzymania dobrych wyników - dodała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.