Zielona energia, elektromobilność i innowacyjne wykorzystanie węgla. Słowem, nowocześnie i proekologicznie – tak chcą zaprezentować się na rozpoczynającym się 2 grudnia światowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach spółki górnicze i energetyczne.
Jak informuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia, grupy energetyczne na szczycie klimatycznym będą się prezentowały poprzez Polski Komitet Energii Elektrycznej, ale to nie wszystko.
- Tauron dodatkowo pokaże nową twarz naszej firmy, tzw. nową energetykę. Dzisiaj duży nacisk kładzie się na elektromobilność. Przy okazji COP24 Katowice staną się pierwszym elektromobilnym miastem w Polsce. Wybudowaliśmy punkty szybkiego ładowania w mieście. Uruchomiliśmy usługę udostępniania aut elektrycznych. Słowem, w trakcie COP24 przećwiczymy praktyczną stronę elektromobilności – mówi prezes Grzegorczyk.
23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24. Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania oraz 19 stacji przyspieszonego ładowania.
- Stacje zaplanowano na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po Katowicach samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych - objaśnia Daniel Iwan, rzecznik Tauron PE.
Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Hotelu Vienna House, a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie, Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.
Jastrzębska Spółka Węglowa na szczycie klimatycznym stawia na wodór. Zaprezentuje mobilną stację wodorową i udostępni uczestnikom COP24 autobus zasilany tym gazem. Stacja, umożliwiająca pokazowe ładowanie wodorowego autobusu produkcji firmy Ursus, stanie przy JSW Innowacje na osiedlu Paderewskiego w Katowicach.
Pojazd będzie wozić uczestników szczytu z hoteli do miejsca obrad w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, a po południu umożliwi np. zwiedzenie zabytkowej dzielnicy Katowic - Nikiszowca. JSW planuje też zapoznanie uczestników COP24 ze sposobami wykorzystania metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice oraz innowacyjnymi planami spółki. JSW przystąpiła, wraz z m.in. rafineriami i zakładami chemicznymi, do stowarzyszenia „Europa wodorowa”. Grupa będzie w przyszłości w stanie wytworzyć w swoich koksowniach ilość wodoru wystarczającą do zasilania przez rok nawet 800 autobusów na to paliwo, wobec ponad 2000 wszystkich wykorzystywanych obecnie w regionie pojazdów.
Także w Polskiej Grupie Górniczej przygotowania do zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24 idą pełną parą.
- Przygotowujemy m.in. prezentacje dotyczące zgazowania węgla. Pokażemy, jak można wykorzystać to paliwo w sposób przyjazny dla środowiska. Planujemy również prezentację pokazującą, jak dużo zrobiliśmy w PGG w zakresie ochrony środowiska. To m.in. wycofanie dużej ilości najbardziej uciążliwych dla środowiska paliw stałych. To także zwiększenie niemal sześciokrotne ilości paliw kwalifikowanych (tzw. groszków kwalifikowanych) dedykowanych gospodarstwom domowym. Chcemy pokazać ogromny postęp, jaki zrobiliśmy w tym zakresie – informuje Tomasz Rogala, prezes PGG.
Szczyt w Katowicach to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.