O klimacie, środowisku, węglu i transformacji terenów górniczych w ramach unijnego programu dla regionów górniczych debatowano w piątek, 30 listopada, w Muzeum Śląskim w Katowicach.
W spotkaniu w ramach unijnej "Platformy Wsparcia Regionów Górniczych w Transformacji" (z ang. Coal Regions in Transition) uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič, szef Dyrektoriatu Energii KE Klaus-Dieter Borchardt, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE Jerzy Buzek, wiceminister energii RP Grzegorz Tobiszowski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Przypomnijmy, że unijne regiony górnicze, wśród których znajduje się także m.in. Górny Śląsk, okolice Konina czy Wałbrzycha w Polsce, mają otrzymać ponad 5 mld euro wsparcia z budżetu UE po 2020 r. Tzw. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej ma służyć modernizacji energetyki, ale też rewitalizacji miast górniczych, inwestycjom na terenach pokopalnianych, tworzeniu nowych miejsc pracy w sektorach innowacji i nowych technologii.
Strona polska wybrała do realizacji 12 z 36 wstępnych projektów. Są to np. elektrownia szczytowo-pompowa w byłej kopalni Krupiński w Suszcu czy projekt wodorowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kraje członkowskie mają po połowie dzielić z Unią finansowanie projektów, których realizacją zarządzałyby u nas m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, JSW i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd województwa śląskiego. Projekty zgłoszone do unijnej "Platformy Wsparcia Regionów Górniczych" są zgodne z rządowym Programem dla Śląska, który stanowi z kolei część rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wpisują się również w Program dla Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego.
Polskie projekty podzielone zostały na trzy kategorie: restrukturyzacja terenów górniczych, prace badawczo-rozwojowe oraz zagospodarowanie terenów inwestycyjnych pokopalnianych.
Lista projektów, które ostatecznie będą realizowane, ma zostać ogłoszona w końcu tego roku na szczycie klimatycznym w Katowicach od 2 do 14 grudnia tego roku.
- W inicjatywie "Platforma Wsparcia Regionów Górniczych" widzimy szansę na wsparcie działań w zakresie transformacji społecznej i infrastrukturalnej poprzez współpracę władz regionalnych, partnerów społecznych oraz administracji rządowej. Dotyczy to Górnego Śląska, ale również regionów Konina i Wałbrzycha - podkreślił w piątek wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Dodał, że zapewnienie dodatkowych środków przez Komisję Europejską na projekty, które zaproponowała strona polska, jest niezwykle istotne, bo rosnące koszty emisji CO2 ograniczają możliwości finansowania przez polskich producentów zobowiązanych do przeprowadzenia transformacji energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.