Chodzi o inwestycję na odcinku Bielsko Biała Lipnik – Wilkowice Bystra, gdzie wymienione zostały tory i przebudowane perony. Prace kosztowały 60 mln zł, a dzięki inwestycji podróż ma być szybsza.
W Bielsku Białej Lipniku, Leszczynach, Mikuszowicach i w Wilkowicach Bystrej przebudowano i podwyższono perony - łatwiejsze jest wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są nowe wiaty, ławki i gabloty informacyjne oraz nowe czytelne oznakowanie stacji i przystanków ułatwia podróżowanie.
Jak poinformowało biuro prasowe PKP PLK dzięki nowemu oświetleniu peronów oraz dróg dojścia, podróżni mogą czuć się bezpieczniej. Na bezpieczeństwo wpływa też przebudowa 11 przejazdów kolejowo – drogowych, które zostały lepiej oświetlone i wyposażone w monitoring. Przejazdy w Bielsku Białej Leszczynach, Mikuszowicach i w Wilkowicach Bystrej dodatkowo wyposażono w urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej – kierowców o nadjeżdżającym pociągu ostrzega sygnalizacja świetlna. W Bielsku Białej Leszczynach na przejściu przez tory, które wcześniej było zabezpieczone labiryntem, zamontowano rogatki i sygnalizację świetlną, co zwiększa bezpieczeństwo. Sprawniejszy przejazd przez tory zapewnia wymieniona nawierzchnia drogowa oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Na odcinku Bielsko Biała Lipnik – Wilkowice Bystra pociągi pojadą szybciej od nowego rozkładu jazdy (09.12.2018). Prędkość zwiększy się z 50-70 km/h do nawet 120 km/h. Pociągi towarowe pojadą z prędkością do 100 km/h. To efekt wymiany 16 kilometrów torów. Prace objęły także sieć trakcyjną i 29 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukty i mosty oraz przejścia pod torami (stacja Wilkowice Bystra, Bielsko Biała Leszczyny i Bielsko Biała Lipnik). Jest też 16 nowych rozjazdów, które zostały wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania – zapewnia to sprawny przejazd pociągów w trudnych warunkach zimowych.
Inwestycja warta jest 60 mln złotych. Bielsko Biała Lipnik – Wilkowice Bystra to pierwszy odcinek rewitalizowanej linii 139: Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała – Zwardoń (granica państwa). Prace mają usprawnić przewóz podróżnych i towarów na Górnym Śląsku. Wartość całego projektu szacowana jest na 200 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano do 2023 roku.
Obecnie PLK prowadzą prace na odcinku Żywiec – Węgierska Górka, które zakończą się w połowie 2019 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pociagi na tym wyremontowanym odcinku jeżdżą już bodajże od początku września.