Ewentualny brak porozumienia na linii Trump - Xi Jinping może pogłębić globalny pesymizm, co z kolei powinno zadziałać prowzrostowo na amerykańską walutę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, wyceny polskich papierów skarbowych będą zależne od wahań amerykańskich odpowiedników.
W środę złoty pozostaje stabilny w relacji do euro, traci jednak w zestawieniu z amerykańskim dolarem.
"Generalnie dolar jest mocniejszy w ujęciu globalnym, ponieważ mamy utrzymujące się tematy ryzyka, czyli najbliższy szczyt G20 w piątek. Do końca tygodnia USD/PLN będzie oscylował wokół poziomu 3,80, a ewentualne zejście poniżej tego poziomu będzie krótkotrwałe. W poniedziałek zobaczymy jaki będzie rezultat rozmów Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Dolar na globalnym pesymizmie może zyskać, dlatego jeżeli porozumienie z Chinami nie zostanie wypracowane, dolar może się umocnić" - powiedział PAP Biznes Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
"Gdzieś w tle mamy wystąpienie szefa Fedu Jerome'a Powella. Rynek spekuluje, że Fed może zatrzymać obecny cykl podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku i to dolara jakoś nie osłabia. Minutki Fedu raczej nie wniosą nic nowego, grudniowa podwyżka stóp jest już powszechnie spodziewana" - dodał.
RYNEK DŁUGU
"Niska zmienność na rynku widoczna w ostatnich dniach wiąże się z tym, że najważniejsze wydarzenia, które mogą jakoś pośrednio wpłynąć na nasz rynek dopiero przed nami. Chodzi o wystąpienie prezesa Fed, Jerome'a Powella i jutrzejszą publikację minutek z listopadowego posiedzenia Fed - te dwa wydarzenia mogą wygenerować zmienność na Treasuries i tym samym na naszym rynku" - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao.
Prezes Fed, Jerome Powell wystąpi w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku o godz. 18.00. Analitycy oceniają, że może to być najważniejsze jak dotąd wystąpienie Powella, ze względu na pojawiające się w ostatnim czasie spekulacje nt. tempa zacieśniania polityki monetarnej w 2019 r. W czwartek zostaną opublikowane minutes z ostatniego posiedzenia Fedu.
Około godz. 16.00 rentowność amerykańskiej dziesięciolatki pozostaje względnie stabilna (+1 pb) oscylując w okolicy 3,07 proc.
środa środa wtorek 16.00 9.30 16.15
EUR/PLN 4,2951 4,297 4,2957 USD/PLN 3,8105 3,8113 3,8025 CHF/PLN 3,8135 3,8115 3,8049 EUR/USD 1,1272 1,1274 1,1297
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.