Kielecki Ogród Botaniczny był w tym roku odbiorcą kamienia z kopalń odkrywkowych w Iłży i Szydłowcu. Bryły kamienne przywiezione stamtąd, jak i te sprowadzone trzy lata wcześniej z innych kamieniołomów w Sudetach i w okolicach Gór Świętokrzyskich, znajdą specyficzne zastosowanie.
Kamienie te mają posłużyć za imitację skał wybranych pasm górskich południowo-wschodniej Polski. Na tychże skałach założone zostaną kolekcje roślin typowych dla np. Tatr czy Pienin. I tak gołoborza Gór Świętokrzyskich będą imitowane przez kambryjski piaskowiec kwarcytowy z kamieniołomu w Wiśniówce. Prócz tego w ogrodzie znalazły się skały dolomitowe z kopalni odkrywkowej w Laskowej, granit z jednego z kamieniołomów w Sudetach, biały wapień z kopalni w Iłży niedaleko Starachowic oraz piaskowiec z kamieniołomu w Szydłowcu.
Kielecki ogród botaniczny, chociaż znajduje się w budowie, w tym roku po raz pierwszy został częściowo udostępniony zwiedzającym. Niedawno podsumowano statystycznie pierwszy sezon. Od 13 lipca do 14 października 2018 r. ogród odwiedziły 14 402 osoby.
Zamknięcie ogrodu dla zwiedzających nie oznacza, że nic się w nim nie dzieje. Na późną jesień zaplanowano prace specjalistyczne przy podziemiach, odkrytych kilka lat temu w dolnej części ogrodu.
- Wejścia do nich zostaną zabezpieczone, żeby nikt do nich nie wpadł - powiedział Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika Ogrodu Botanicznego w Kielcach do spraw nauki i edukacji. - Nie jesteśmy obecnie w stanie wpuścić ludzi do tych podziemi.
Odkryte podziemia mają charakter naturalnych jaskiń krasowych. Nie wyklucza się jednak, że mogą być one połączone ze starymi wyrobiskami górniczymi z czasów wydobycia galeny w Kielcach. Kierownictwo ogrodu ostrożnie przewiduje, że jeśli w przyszłości udałoby się pozyskać środki finansowe, być może wtedy zostałyby przeprowadzone dalsze prace udostępniające podziemia. Na razie nie jest to jednak zakładane.
Obecnie pierwszeństwo mają prace na powierzchni. W 2019 r. planuje się zakończyć roboty budowlane. Jeśli tak się stanie, to od wiosny 2020 r. zwiedzający będą mogli odbywać spacery po całym terenie ogrodu botanicznego, a nie jak dotąd tylko po jego części.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.