Zbliża się konferencja pt. „Górnictwo zrównoważonego rozwoju”. Jak co roku przed Barbórką przybliży problematykę związaną z eksploatacją węgla. Jej organizatorem jest Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Debatę rozpocznie dr inż. Artur Dyczko, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wykładem zatytułowanym „Górnictwo przyszłości – w stronę JSW 4.0. Inspiracje, wizja, realizacja”. O nowych technologiach w procesie pozyskiwania surowców mineralnych w dobie zrównoważonego rozwoju opowie dr inż. Jerzy Kicki. Z dużym zainteresowaniem oczekiwany jest wykład o stanie bezpieczeństwa w kopalniach, który wygłosi Piotr Wojtacha, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Dr hab. Piotr Such z Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego zajmie się sprawą perspektyw rynku ropy i gazu w Polsce. Dr inż. Jacek Korski podejmie problematykę eksploatacji podziemnym systemem ścianowym złóż łupku bitumicznego w Estonii. Z kolei Arkadiusz Pryzwan opowie o systemach szkoleniowych opartych na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości jako narzędziu wspomagającym bezpieczeństwo i pracę w przemyśle i górnictwie.
Będzie również możliwość wysłuchania wykładu Iwony Gramatyki, szefowej zarządu Polskiej Techniki Górniczej, na temat roli PTG EXPO w promowaniu polskiego górnictwa, firm okołogórniczych oraz polskiej myśli technicznej na rynku krajowym i zagranicznym. Na zakończenie pierwszej części sesji plenarnej Jerzy Suchoszek i Robert Tomaszewski przybliżą aktualną działalność Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych Damel.
Z kolei druga część sesji obfitować będzie w wykłady na temat górnictwa poza granicami Polski i eksploatacji innych surowców. O walce z metanem w kopalniach w Iranie mówić będą: Grzegorz Mark, Damian Araszczuk i Bogdan Zając. Ryszard Biernacki wspomni o poprawie efektywności energetycznej procesów produkcyjnych na przykładzie proekologicznych działań KGHM Polska Miedź. Andrzej Szędzielarz wystąpi z wykładem na temat perspektyw przyszłej kopalni Orzesze. Warto będzie również wysłuchać wystąpienia prof. Jana Palarskiego na temat bezpiecznej eksploatacji złóż na dużych głębokościach. Debatę uzupełnią sesje specjalistyczne poświęcone budownictwu podziemnemu, ochronie powierzchni, bezpieczeństwu, problematyce rozpoznawania i eksploatacji złóż oraz energomechanice.
Konferencji, która odbędzie się 28 listopada br., patronują medialnie Trybuna Górnicza oraz portal netTG.pl.
30 listopada kadra naukowa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej i zaproszeni goście bawić się będą podczas tradycyjnej Karczmy Gwareckiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.