W niedzielę, 25 listopada, do Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymowali górnicy. Na Jasną Górę przybyło ponad 5 tys. osób reprezentujących branżę wydobywczą oraz zaproszeni goście. Obecni byli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, zarządy spółek węglowych oraz przedstawiciele związków zawodowych. Organizatorem pielgrzymki, która odbyła się już po raz 28., był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
W pielgrzymce uczestniczyli nie tylko górnicy z kopalń węgla kamiennego ale także ci, którzy zajmują się wydobyciem węgla brunatnego, rud, siarki czy ropy naftowej. Towarzyszyli im także pracownicy sektora elektroenergetycznego.
- Górnicy przyjechali tu podziękować za cały rok pracy, trudu i wysiłku. Należy jednak pamiętać, że przedstawiciele sektora wydobywczego nie tylko dziękują na Jasnej Górze, ale też zawierzają kolejny rok i wszystko, co robią Matce Bożej Jasnogórskiej. Dlatego właśnie te pielgrzymki mają swój szczególny wymiar. W tym roku jestem wielce rad, że jest tak wiele pocztów sztandarowych i delegacji. Mamy tu dziś przedstawicieli nie tylko węgla kamiennego, ale też węgla brunatnego i innych gałęzi przemysłu wydobywczego. Są także reprezentanci sektora energetycznego, którzy widzą tę więź z górnikami – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w rozmowie z portalem netTG.pl.
- Jak co roku modlimy się o bezpieczną pracę dla górników, modlimy się o dobre rzeczy dla naszych rodzin, modlimy się o to, by nasze żony, matki i dzieci zawsze doczekały się powrotu ojców do domu – wyjaśnił intencje pielgrzymki Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Pielgrzymka rozpoczęła się pod kościołem św. Barbary znajdującym się w pobliżu Jasnej Góry. Stamtąd wyruszył pochód do sanktuarium, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Potem na Wałach Jasnogórskich odbyła się droga krzyżowa, a po niej nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Mszy przewodniczył ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Eucharystię koncelebrowali m.in.: ks. kapelan KSGiE ks. prał. Bernard Czernecki; o. Jan Zinówko, kapelan górników wydobywających ropę naftową ks. Grzegorz Stolczyk, kapelan górników węgla brunatnego ks. prał. Jan Żak, kapelan górników rud cynku i ołowiu ks. Grzegorz Dymek, kapelan Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność przy KWK Bobrek-Centrum ks. Dariusz Pietraś.
- Należycie do tych branż społecznych, które w sposób wyjątkowo jeszcze o Panu Bogu pamiętają. Przychodzicie i tu na Jasną Górę i gromadzicie się w świątyniach, tak bardzo branżowo, wokół święta św. Barbary. Dziękujecie Bogu, Bogu zawierzacie swoje życie, bo wiecie, jak niebezpieczne są warunki waszej codziennej pracy i że to wasze życie jest zagrożone co dnia - mówił w homilii bp Andrzej Czaja.
- Braci górnicza do was mówię, bardzo na was liczy naród, że tak jak przez wieki przekazywaliście wiarę swoim dzieciom tak i dziś będziecie dalej przekazywać, bo my musimy mieć młode pokolenie, które ma miejsce w sercu dla Boga. My sobie pasterze kościoła nie poradzimy, jeżeli brać górnicza, jeżeli cały naród, w swoich rodzinach, wy wierni kościoła i obywatele naszej Ojczyzny nie zaczniecie bardziej i bardziej uginać kolan przed Bogiem, tak żeby dzieciom nie trzeba było wiele mówić, bo to będą widzieć to będą to czynić. Niech Pani jasnogórska wyprosi nam szczególną łaskę mocy Bożego ducha, aby w codzienności uginać kolana przed Panem Bogiem i dosłownie i na różne sposoby, poddając się Chrystusowej woli, władzy i prawu - dodał ordynariusz opolski.
Na zakończenie mszy św. odczytane zostały: Akt Zawierzenia braci górniczej oraz górniczych rodzin Matce Bożej Częstochowskiej oraz Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla.
W galerii: XVIII Pielgrzymka górników na Jasną Górę. Częstochowa, 25 listopada 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.