Katowice w dniach 2-14 grudnia 2018 roku będą gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). Wydarzenie zgromadzi w mieście i regionie blisko 30 tys. delegatów z 196 krajów. To okazja do pokazania, jak zmieniło się miasto w ostatnich latach i szansa na globalną promocję w skali niespotykanej do tej pory - zapowiadają katowiccy samorządowcy.
Do transformacji miasta (od wielkiego przemysłu węgla i stali ku ekologii i nowoczesnym technologiom) nawiązuje hasło COP24 w Katowicach: Black to Green (z ang. od czarnego do zielonego). Goście szczytu nocować będą w katowickich hotelach, hostelach i apartamentach, które od dawna są zarezerwowane w grudniowym terminie. Na obecności tysięcy delegatów skorzystają też przedsiębiorcy, taksówkarze i restauratorzy. W Katowicach do dyspozycji delegatów podczas trwania COP24 będą specjalnie przeszkoleni wolontariusze – uczniowie i studenci naszego regionu, służący pomocą gościom.
Dialog z mieszkańcami
Władze Katowic chcą, aby COP24 dał także szansę na podjęcie dialogu ekologicznego z mieszkańcami.
- Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i eko-odpowiedzialnego kształtowania środowiska. Sam teren obrad delegatów ONZ będzie niedostępny dla mieszkańców, ale grudniowy kalendarz wydarzeń w mieście jest bardzo bogaty - zapowiada samorząd Katowic.
Warsztaty edukacyjne eCOPak
Trwają już warsztaty edukacyjne oraz konkursy o tematyce ekologicznej dla uczniów katowickich szkół. W konkursie na przygotowanie eCOPaka uczniowie wylosowali spośród 197 państw członkowskich ONZ kraj, dla którego przygotują swój upominek.
- Uczniowie niejednokrotnie byli zaskoczeni, widząc na ekranie pojawiające się nazwy państw, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Po losowaniu szkoły odebrały pakiety zawierające materiały plastyczne, takie jak farby, glina, plastelina czy pastele. Materiały te mają posłużyć do przygotowania prezentów dla delegatów. W pełnym wrażeń i emocji spotkaniu wzięło udział 78 katowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych - opisuje biuro prasowe UM w Katowicach.
Szczyt Młodzieży COY14
Już na przełomie listopada i grudnia młodzież z całego świata pojawi się w Katowicach na czternastej edycji Global Conference of Youth (COY14), poprzedzającej grudniowy Szczyt Klimatyczny ONZ.
COY14 to spotkanie, na którym pojawi się młodzież zaangażowana w sprawy ekologii i zmian klimatu. Od 29 listopada do 1 grudnia blisko 2 tys. uczestników w wieku 15-35 lat weźmie udział w spotkaniach, warsztatach i debatach. Głównym organizatorem COY14 jest Uniwersytet Śląski, który udostępni swój kampus.
Ekoeksperymentarium
Od 15 listopada działa Ekoeksperymentarium u zbiegu ul. Młyńskiej i Pocztowej, które będzie czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Godziny poranne zarezerwowane są dla uczniów szkół, którzy następnie odwiedzą pawilon miejski "Dobry klimat". Ekoeksperymentarium to wystawa, która na przykładzie fikcyjnej rodziny pokazuje, jak upraszczać sobie życie, oszczędzać czas i pieniądze, eliminować to, co zbędne czy niezdrowe. Rodzina Łaskotków do 16 grudnia zaprasza do swojego mieszkania na katowickim Rynku.
Pawilon Dobry Klimat
Przed i w trakcie COP24 cykl warsztatów odbywa się w pawilonie "Dobry klimat" na katowickim Rynku. Dla najmłodszych atrakcje przedpołudniowe przygotują m.in. WWF, McDonalds oraz JSW i Katowickie Wodociągi. Dla dorosłych - popołudniu i wieczorami - wykłady o czystej wodzie, ekologii oraz zrównoważonym rozwoju. Przygotowano też prelekcje o COP24. Pawilon działa w godzinach 9-21. Program szczegółowy warsztatów - na profilu miasta i pawilonu "Dobry Klimat" na facebooku. Wstęp dla wszystkich bezpłatny.
Jarmarki Bożonarodzeniowe
W najbliższym otoczeniu pawilonu, już od 23 listopada, trwać będzie największy w historii miasta Jarmark Bożonarodzeniowy. Karuzela, lodowisko, bajkowy pociąg oraz wiele stoisk handlowych czekają na mieszkańców i gości.
6 grudnia z Rynku na ulice miasta wyruszy Parada Mikołajów.
W trakcie COP24, 4-5 grudnia w godz. 18-20 na pl. Kwiatowym uwagę przykuwać będzie tzw. mapping czyli pokaz świateł i grafiki na elewacji budynków.
12 i 13 grudnia w tym samym miejscu i o tej samej porze rozbłysną w pokazie lasery.
Od 7 do 9 grudnia na swój przedświąteczny jarmark w niezwykłej scenerii robotniczej dzielnicy zaprasza także Nikiszowiec.
Koncerty muzyczne NOSPR
4 grudnia w siedzibie NOSPR odbędzie się koncert orkiestry kameralnej Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i wybitnego pianisty Leszka Możdżera. W programie m.in. Wojciech Kilar oraz Henryk Mikołaj Górecki. Bilety w cenie 45 zł.
Konferencje towarzyszace COP24
Podczas szczytu w Katowicach odbędzie się także wiele towarzyszących konferencji, na które wstęp, po uprzedniej rejestracji, będzie wolny. Zainteresowanych ekologią i ochroną klimatu zainteresować może w hotelu Park Inn by Radisson Europejski Kongres Gospodarczy w wersji Green, który odbywać się będzie w dniach 4-5 grudnia.
10 grudnia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej odbędzie się konferencja przedstawicieli miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Katowicami o ochronie klimatu.
12 grudnia w hotelu Marriott Polska Izba Ekologii przygotowuje całodzienną konferencję o ochronie klimatu, z bezpłatnym wstępem.
13 grudnia w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, o godz. 10 odbędzie się występ zespołów dziecięcych przygotowany przez Uniwersytet Śląski pod tytułem Save the World.
Rowery miejskie w gotowości
Szczyt Klimatyczny zakończy się 14 grudnia. Do zakończenia Konferencji COP24 będzie funkcjonował system wypożyczalni rowerów miejskich w mieście. Stacja rowerowa z parkingu przy NOSPR została już przeniesiona na Al. Roździeńskiego na teren przy biurowcu KTW i będzie rozbudowana, także na potrzeby gości szczytu.
Pełny kalendarz wydarzeń znaleźć można na stronie cop24.katowice.eu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.