- Potrzeba zmian prawa, by lepiej wykorzystywać uboczne produkty spalania (UPS) - mówili we wtorek, 20 listopada, w Senacie przedstawiciele branży energetycznej. Akcentowali, że to kierunek zgodny z obowiązująca w Unii Europejskiej koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego.
Wśród postulowanych zmian wymienili: mechanizm uniknięcia części emisji CO2 w przypadku wykorzystywania UPS, obligatoryjną informację o możliwości wykorzystania UPS w projektach inwestycji infrastrukturalnych czy zachęty dla inwestorów do wykorzystywania UPS, np. w postaci częściowych umorzeń opłat środowiskowych.
Pre_COP24 - bezodpadowa energetyka węglowa
Okazją było wtorkowe posiedzenie senackiej komisji środowiska o charakterze seminaryjnym, któremu nadano tytuł "PRE-COP 24 - bezodpadowa energetyka węglowa i górnictwo dla ochrony klimatu". Zostało ono zorganizowane we współpracy ze stowarzyszeniem Polska Unia Ubocznych Produktów Spalania.
Otwierający wystąpienia Lech Sekyra, prezes PGE Ekoserwis, spółki działającej w ramach Polskiej Unii UPS, akcentował wagę UPS dla energetyki, górnictwa, a w konsekwencji całego przemysłu.
- Im bardziej będziemy optymalizowali ten proces, będzie to miało efekt w postaci jak najniższych cen końcowych - zaznaczył.
Po ćwierć wieku potrafimy zamieniać odpady na produkty uboczne
Sekyra wskazał, że dzięki blisko 25 lat pracy Polskiej Unii UPS udało się przekształcić wiele wcześniejszych "odpadów" w "produkty uboczne" - bezpieczne dla środowiska i posiadające wiele zalet w gospodarczym wykorzystaniu, m.in. w budownictwie infrastrukturalnym.
"Energetyka węglowa nie wytwarza odpadów"
Prezes Polskiej Unii UPS, dyrektor departamentu ochrony środowiska PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Mirosław Niewiadomski podkreślił, że "energetyka węglowa nie wytwarza odpadów".
- Nie wytwarzamy odpadów. Produkujemy energię elektryczną, ciepło i wartościowe minerały antropogeniczne. Zawsze stawialiśmy sobie za cel odwracanie kierunków biegu przenośników - nie na składowiska, ale do gospodarki. Udowadniamy, że energetyka węglowa potrafi być pro, również proklimatyczna wobec zbliżającego się COP24 - zapewnił.
Pomoże konkluzja Rady UE o gospodarce o obiegu zamkniętym
Radosław Rasała, p.o. prezesa zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, przedstawił założenia do zwiększenia zagospodarowania UPS z punktu widzenia wielkiej energetyki. Mówił, że przyjęcie przez Radę UE konkluzji gospodarki o obiegu zamkniętym wiąże się zarówno z racjonalnym wykorzystaniem surowców (jak węgiel kamienny czy brunatny), jak i ograniczaniem negatywnego wpływu na środowisko wynikającego z przetwarzania odpadów.
Cementy z popiołów z elektrowni to nikanie emisji
Rasała wśród proponowanych zmian prawnych, zmierzających do zwiększenia wykorzystania UPS w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, wymienił ustanowienie nowych polskich przepisów, pod kątem m.in. zaproponowania na arenie międzynarodowej (poprzez organizacje w rodzaju Euracoal), np. uznanie uniknięcia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez elektrownie w przypadku wykorzystania popiołu lotnego przez cementownie.
- Okazuje się, że są obliczenia, dowody: w przypadku, gdy cementownia wykorzysta popiół lotny powstały w wyniku spalania przez nasze elektrownie, można uniknąć ok. 500 kg CO2 na tonę (popiołu - PAP) - wskazał prezes PGE GiEK.
Kropla do kropli - miliony ton ubocznych produkótw spalania
- Ktoś powie, że to kropla w morzu potrzeb, bo to ok. 5-10 proc., ale biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku, gdzie uprawnienie do emisji 1 tony CO2 do atmosfery ma wartość rynkową ok. 18 euro oraz realną wielkość UPS, które mogłyby być wykorzystywane w firmie, którą reprezentuję (to trzy największe elektrownie systemowe: Bełchatów, Opole, Turów); dla Bełchatowa to jest 5 mln ton UPS-ów - obrazował Rasała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejne prośrodowiskowe działnie cementowni, mam nadzieję, że sytuacja na rynku CO2 się unormuje i będą mogly znowu na dużą skalę utylizować choćby odpoady komunalne. Skorzystamy na tym wszyscy.