Złoty pozostanie w tym tygodniu w trendzie bocznym, który może potrwać do końca miesiąca - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodał, że rentowności polskich obligacji mogą spaść na całej długości krzywej dochodowości.
- Zostaniemy w tym tygodniu w trendzie bocznym, który potrwa co najmniej do końca miesiąca. Punkt równowagi kursu EUR/PLN prognozuję na 4,30, punkt wsparcia na 4,27, natomiast oporu - w razie jakichś pozytywnych nieoczekiwanych wydarzeń - na 4,35. Złoty nie reaguje ani na to co się dzieje za granicą, ani na solidne dane z kraju - powiedział PAP Biznes Popławski.
Dodał, że do końca tygodnia nie będzie wydarzeń, które znacząco mogłyby wpłynąć na rynek walutowy.
GUS podał w środę w flash szacunku, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr oraz wzrósł o 1,7 proc. kdk wobec wzrostu w II kw. na poziomie 5,1 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kwartale gospodarka urosła o 4,7 proc. rdr.
Rynek długu
Popławski prognozuje lekkie spadki rentowności krajowych obligacji na całej długości krzywej.
- Spodziewam się niższych rentowności na całej długości krzywej, ponieważ jest problem z koniunkturą na świecie: bardzo słabe dane PMI, zarówno w Polsce, jak i na świecie, dane o PKB, czy produkcji przemysłowej też nie zachwycają. Jutro mamy przetarg MF, pewnie wszyscy, którzy chcą kupić obligacje 10-letnie pójdą na przetarg, także podejrzewam, że nasze papiery będą stosunkowo mało zmienne względem tego co się dzieje na rynkach bazowych - powiedział Popławski.
- Brak jest jakichkolwiek powodów do optymizmu generalnie na rynku. Dzisiaj lekko na plus zaskoczyły odczyty produkcji przemysłowej w strefie euro, ale wątpię, żeby tak było w przyszłości. Odczyty PMI, indeksy Komisji Europejskiej wskazują, że spowolnienie będzie nadal trwało - dodał.
Produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu spadła o 0,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,1 proc., po korekcie z +1,0 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,4 proc.
W czwartek odbędzie się przetarg zamiany obligacji skarbowych Ministerstwa Finansów. Obligacje odkupowane: WZ0119, OK0419, PS0719. Obligacje sprzedawane: OK0521, PS0424, WZ0524, WS0428, WZ0528.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.