- W ciągu najbliższych 20 lat nie widzimy możliwości zmniejszenia zużycia węgla w energetyce. Natomiast udział węgla w produkcji energii ogółem będzie się zmniejszał, ponieważ wzrost zużycia, który w Polsce będzie następował w związku ze zmianami cywilizacyjnymi, chcemy pokrywać już innymi źródłami energii - powiedział Trybunie Górniczej minister energii Krzysztof Tchórzewski.
- Naszym celem jest zaopatrzenie Polaków, tak indywidualnych odbiorców, jak i podmioty gospodarcze, w energię elektryczną w sposób długofalowy. Niestety jesteśmy zmuszeni patrzeć dalej do przodu niż inne kraje, bo budowa elektrowni, i to bez względu na jej rodzaj, trwa co najmniej 5-6 lat. To zaś powoduje, że nasze aspiracje, które wynikają z programu rozwojowego Polski, wskazują, że w 2030 r. będziemy potrzebowali o 25 proc. więcej energii. To jest nasze duże zmartwienie dotyczące m.in. organizacji i finansowania. Zastanawiamy się, jakie działania rozpocząć, żeby nadążyć za rozwojem gospodarczym Polski - stwierdził szef resortu energii.
- Dzisiaj stoimy na stanowisku, że udział ilościowy węgla w energetyce na pewno nie ulegnie zmianie. Nowe bloki powstające w Opolu, Jaworznie, Ostrołęce, Turowie pokryją ubytki związane z wycofywaniem się ze starych elektrowni, których nie jesteśmy w stanie już dostosować do obecnych wymagań. W ten sposób utrzymamy poziom zużycia węgla w energetyce na poziomie roku 2016. W grę wchodzi kwestia chwilowej nadwyżki. Do 2022 r. możemy jeszcze wykorzystywać przestarzałe energetyczne bloki węglowe. W tym samym czasie będą jednak już oddawane nowe, spełniające unijne wymogi środowiskowe. Zużycie węgla będzie nam więc chwilowo jeszcze rosnąć. Zapotrzebowanie pokrywane jest importem. W najbliższych latach nastąpi spadek tego zużycia do określonego poziomu i ustabilizuje się na nim na – jak przewidujemy – następne 20 lat - ocenił minister.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na Sośnicy dziś do pracy świętować mogą tylko związkole przemęczeni!