Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to święto zawsze obchodzone hucznie. W tym roku jednak – co podkreśla Śląski Urząd Wojewódzki, uroczystości będą wyjątkowe. Wyjątkowa jest bowiem data.
- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej śląskiej Ziemi, wiernej Polsce - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Obchody pn. „W bieli i czerwieni” rozpoczną się już 10 listopada wczesnym popołudniem na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego.
O godz. 17.00 gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić „Noc Niepodległości”.
- Dowiemy się, ile waży kandelabr w westybulu, gdzie pracował wojewoda Grażyński, ile sztabek złota jest w skarbcu oraz jakie filmy kręcono w Sali Marmurowej urzędu. Będzie też można m.in. obejrzeć oryginalny akt objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej, podpisany 16 lipca 1922 r. w Katowicach – informuje ŚUW.
11 listopada tradycyjnie w archikatedrze katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, a z placu Sejmu Śląskiego przemaszeruje 3. Pułk Ułanów Śląskich.
Pełny program obchodów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu pod adresem www.katowice.uw.gov.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.