- Rekomendujemy, by 12 listopada tego roku, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, obowiązywały zasady jak w niedzielę niehandlową - poinformował dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap.
Dodał, że tego dnia w centrach handlowych czynne mogą być placówki wyjęte z zakazu handlu, m.in. kina, restauracje, kwiaciarnie, placówki pocztowe i sklepy, gdzie za ladą stanie właściciel.
Sejm przyjął w środę, 7 listopada, poprawki Senatu do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. świętem narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy ozyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Jedna z przyjętych poprawek skreśla artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach, takich jak m.in.: sklepy, hurtownie, czy domy towarowe. Ustawę, także w środę, podpisał prezydent.
Jak mówił PAP Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek "oznacza to, że 12 listopada będzie obowiązywać ustawa o handlu w niedzielę, ze wszystkimi tego konsekwencjami".
- Pracodawcy, ci którzy są przedsiębiorcami i ich rodzina mogą stanąć za ladą, a pracownicy nie mogą pracować - powiedział Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Według ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, "we własnym imieniu i na własny rachunek".
Jak podkreślił Łyszczek, w związku z tym galerie handlowe czy duże sklepy będą nieczynne. W ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których można prowadzić handel w święto. Dozwolony on będzie, m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych. Zakupy można zrobić także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.
- Wyżej zaprezentowane stanowisko może stać w sprzeczności z przepisami ustawy o 12 listopada 2018 r., to jednak pamiętać należy, że to Państwowa Inspekcja Pracy jest organem odpowiedzialnym za kontrolę przestrzegania i egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym także za kontrolę zastosowania się przedsiębiorców do przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział Knap.
- Zasygnalizować również należy, że pomimo braku podstaw prawnych do publikowania tego rodzaju wytycznych lub wskazówek przez Państwową Inspekcję Pracy, taka praktyka miała również miejsce w odniesieniu do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - powiedział dyrektor PRCH.
- Wobec powyższego, za uzasadnione wydaje się rekomendowanie, mimo wszystko, zastosowania się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, uznającego konieczność stosowania w dniu 12 listopada 2018 r. przepisów dotyczących ograniczenia prowadzenia handlu i wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, choć niestety nie wynika to z przepisów ustawy - podał Knap.
23 października Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej; projekt został złożony przez posłów PiS dzień wcześniej. Autorzy ustawy argumentowali, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.