Pod znakiem jubileuszu stulecia polskiej niepodległości odbyła sie w zeszłą sobotę, 3 listopada, na Jasnej Górze wielka debata energetyczna z udziałem przedstawicieli rządu, resortu energii, ludzi nauki i sektora przemysłowego. Obszerną relację z tego wydarzenia zamieszcza w najnowszym numerze tygodnik "Trybuna Górnicza".
– Cały cykl zdarzeń organizowanych w tym roku przez Ministerstwo Energii domyka się właśnie na Jasnej Górze. To rok szczególny, bo związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie
pokazali determinację i umiejętność podejmowania śmiałych decyzji – mówił podczas otwarcie konferencji w Częstochowie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
– Polska zaczyna być aktywna. Nowoczesne państwo, innowacje w przemyśle. W pewnych obszarach stajemy się liderami w Europie – podkreślał.
W kontekście nadchodzącego w grudniu w Katowicach szczytu klimatycznego COP24 rozważano problemy bezpieczeństwa energetycznego Polski, prognozowano udział węgla w miksie energetycznym i przyszłe, wzrastające silnie zapotrzebowanie na moc. Unijnej akcji dekarbonizacyjnej przeciwstawiano polską koncepcję redukcji emisji i równoważenia ich pochłanianiem gazów cieplarnianych. Rozprawiano się z mitami ekologicznymi. Fragmenty najważniejszych debat i wystąpień - w 45. numerze "Trybuny Górniczej".
"Poszli po wzniosie" to tytuł artykułu w cyklu tygodnika o załogach kopalń. Tym razem - o górnikach z oddziału G-4 kopalni Budryk, którzy mają wkrótce fedrować w najgłębiej położonej ścianie w polskim górnictwie węgla kamiennego.
Przed finałem konkursu Polskiej Grupy Górniczej "Pracuj bezpiecznie", który odbędzie się 15 listopada, w Mysłowicach wyłoniono dziesiątkę zwycięzców półfinału. Na łamach "Trybuny Górniczej" prezentujemy pracowników, którzy zmierzą się o tytuł mistrza bhp i czek na 10 tys. zł - główną nagrodę konkursu.
O śląskim węglu w II Rzeczpospolitej, gdy młodemu państwu przypadły w sumie 53 kopalnie z 67 w górniczym regionie, przeczytamy w tekście Aldony Minorczyk-Cichy, która odświeża historię początków górnictwa w Polsce po 1918 r. i plebiscycie oraz perypetie związane np. z przebiegiem granicy państwowej wskroś złóż.
Jak stulecie odzyskania niepodległości uczci Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w katowickiej kopalni Wujek - dowiemy się z najnowszego numeru "Trybuny Górniczej".
W rocznicowym i świątecznym nastroju zapraszamy do lektury! Tygodnik dostępny już w czwartek, 8 listopada, w kioskach górniczych miejscowości i na bramach kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.