Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace remontowe i adaptacyjne budynku unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. w Rudzie Śląskiej. Po modernizacji - przy wsparciu unijnym - ma tam być biblioteka, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny i sala animacyjna.
W środę, 31 października, przedstawiciele rudzkiego samorządu poinformowali o wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych w obiekcie przy ul. Kubiny, pod numerem 24. To jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta, a teraz będzie przebudowywany - w ciągu 11 miesięcy - przez chorzowski Hydrobud. Pozostałe budynki kolonii znajdują się w prywatnych rękach.
Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze w dzielnicy Rudy Śląskiej - Wirku. Powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki, co nietypowe w regionie, zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.
Cała kolonia jest jedynym zabytkiem z Rudy Śląskiej położonym na - utworzonym ponad 10 lat temu przez samorząd regionu - Szlaku Zabytków Techniki, który skupia 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. W ub.r. Ficinus trafił na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego zarządca, czyli samorząd województwa, uznał za zagrożoną.
Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu. Miasto dostarczyło jednak program naprawczy, a także przygotowało unijny projekt modernizacji i renowacji posiadanego przezeń budynku.
Obiekt wymaga dziś gruntownej renowacji. Prace budowlane mają polegać, m.in. na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych i charakterystycznych detali wnętrza.
Na parterze ma powstać sala animacyjna z punktem informacji turystycznej, a na piętrze stała ekspozycja muzealna w postaci odtworzonego dawnego mieszkania robotniczego oraz wystawy nawiązującej do historii miejsca. W tym budynku mają odbywać się wystawy tematyczne, spotkania i imprezy o charakterze regionalnym.
Zaplanowano też kolejny budynek (w drugiej linii zabudowy) pod kątem filii biblioteki miejskiej - wraz z pomieszczeniem socjalnym i toaletą.
Łączny przewidywany koszt tej renowacji obliczono na ponad 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł będzie pochodzić z dotacji przyznanej w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego.
Na początku marca br. zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu 38 projektów na 67 zgłoszonych w tym konkursie RPO. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się trzy Rudy Śląskiej - najwięcej spośród wniosków złożonych przez samorządy lokalne. Umowę w sprawie dofinansowania odbudowy budynku przy ul. Kubiny 24 władze miasta i województwa podpisały w czerwcu br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.