Wydawnictwo Księży Młyn z Łodzi oddało w ręce czytelników trzy niezwykłe książki: "Sekrety Katowic", "Sekrety Gliwic" i "Sekrety Zagłębia". Wszystkie trzy pozycje napisali autorzy silnie związani ze Śląskiem, doskonale znający jego historię i problemy. Książki odkrywają mało znane fakty i ukazują je w niecodziennym świetle - poinformowała portal netTG.pl Anna Kulik z Wydawnictwa.
"Sekrety Katowic"
Autorami książki są Barbara Szmatloch - Ślązaczka z dziada pradziada, felietonistka „Gazety Wyborczej”, autorka artykułów na temat powstań śląskich, Górnego Śląska w międzywojniu, życia i działalności Wojciecha Korfantego oraz biogramów powstańców śląskich; zajmuje się także badaniami nad stanem gwary śląskiej oraz Michał Bulsa - miłośnik historii Śląska i jego mieszkańców; pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego; autor książek m.in. "Ulice i place Katowic", "Domy i gmachy Katowic"; był uczestnikiem prac wykopaliskowo-renowacyjnych na cmentarzu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, czuwał nad renowacją zabytkowych nagrobków.
Katowice nieustannie intrygują odwiedzających je podróżnych i zachwycają swoich mieszkańców. Wśród efektownej architektury i urokliwych zakątków górniczych osiedli miasto skrywa nieznaną stronę. Autorzy odkrywają przed czytelnikiem tajemnicze historie i zapomniane miejsca. Z pasją opowiadają o zaskakujących wydarzeniach i niezwykłych ludziach. Przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością.
Burmistrz ucieka z miejską kasą, kultowy Spodek czeka na Fidela Castro, a w hotelu Savoy rozpoczyna się polityczna walka na pięści… Wszystko dynamicznie się zmienia i już na następnej stronie Witkacy śni o katowickim zamku, Kiepura się żeni, a Połomski, Bykowski i Tierieszkowa opowiadają swoje historie. Nagle całe miasto ogarnia żądza… Żądza pieniądza! Wszyscy szaleją za „Karolinką”. Na chwilę Katowice nieruchomieją w obiektywie Maxa Steckla, ale po chwili znowu czytamy o wieży Bismarcka, górniczych historiach, lazarecie Dobrych Braci i dworcu kolei żelaznej.
Przeczytamy równiez o erotycznym tańcu Czekoladowej Wenus, wesołych chwilach w „Kryształowej” i pętlice i piruetach Sonji Henie na Torkacie.
"Sekrety Gliwic"
Beata i Paweł Pomykalscy to małżeństwo i autorzy wydawnictwa traktującego o Gliwicach. To miłośnicy Górnego Śląska, Bałkanów i Włoch. Wspólnie podróżują, piszą i fotografują. Paweł Pomykalski specjalizuje się w fotografii aktu, postaci, architektury. Zarówno on sam, jaki i jego żona na stałe współpracują z kilkoma wydawnictwami. Publikują w nich swoje relacje z podróży opatrzone magicznymi zdjęciami oddającymi klimat opisywanych miejsc. Wydają przewodniki krajoznawcze, albumy o architekturze oraz o swoim ukochanym Górnym Śląsku.
Czy nieustannie zmieniające się Gliwice moją swoje sekrety? Z pewnością tak, bo wiele się działo w niemieckim Gleiwitz, a potem w polskich Gliwicach. Autorzy książki ujawniają kulisy tych wydarzeń. Z każdą stroną akcja nabiera tempa. Zaledwie młody przedsiębiorca Erwin Weichmann założył elegancki dom handlowy, który stał się ikoną modernizmu, a już na stację kolejową wjechał supernowoczesny „Latający Ślązak”.
Na kolejnych stronach ważą się sprawy życia i śmierci. W czasie przedstawienia teatralnego giną dzieci, płonie synagoga, powstają filie obozu Auschwitz-Birkenau… Robi się strasznie, ale jak to bywa w życiu – pozostaje nadzieja. Na scenę wkraczają ludzie wybitni. Doktor Stanisław Bylina walczy o pacjentów chorych na raka. Tadeusz Różewicz zgłębia tajemnicę istnienia, przenikliwie obserwując mieszkańców miasta, a Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka, walcząc ze śniegiem, mrozem i wiatrem, zimą, zdobywają Dhaulagiri.
"Sekrety Zagłębia"
Tomasz Kostro - dziennikarz, publicysta i autor wydawnictwa o Zagłębiu; od urodzenia związany z Zagłębiem Dąbrowskim. Pomysłodawca i (do czerwca 2015 r.) prowadzący miesięcznik SOSNart. Autor zbioru felietonów o historii przemysłu w regionie; współautor albumu Sosnowiec między wojnami; w wolnych chwilach pod pseudonimem "zabawia się" prozą.
Zagłębie Dąbrowskie, do którego należą Czeladź i Będzin (miasta o średniowiecznym rodowodzie) oraz Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec (zaledwie stuletnie), mają swoje tajemnice, zapomniane już niekiedy dramatyczne wydarzenia, przemilczane niegdyś wstydliwe ludzkie postępki. Bywało śmieszne, czasem strasznie, a niekiedy po prostu ciekawie.
Działo się tu wiele, a spośród tego bogactwa Tomasz Kostro wybrał ponad 30 tajemniczych historii. Samobójstwo wiceprezydenta Sosnowca, głośne poszlakowe procesy, okrutne działania okupanta, nieudane zamachy na Chruszczowa i Gomułkę, katastrofa w dąbrowskiej kopalni.
Autor ukazał Zagłębie w całej okazałości, nie unikając tematów trudnych. Kim są bohaterowie tych opowieści? To mieszkańcy i goście Zagłębia. Nie tylko górnicy czy robotnicy, ale także ludzie wybitni, utalentowani, jak: śpiewak Jan Kiepura, projektant znaczków pocztowych Czesław Słania, gwiazda polskiego kina niemego Pola Negri, aktorka Bella Darvi czy pisarz i konferansjer Janusz Osiński. To tylko niektóre z postaci, które rozsławiły region. Poznajmy ich historie, zajrzyjmy w zakamarki zagłębiowskich uliczek, ruszmy tropem tajemniczych zagadek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.