Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w czwartek za wprowadzeniem przepisów o podatkowej uldze termomodernizacyjnej przysługującej właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Przewiduje ją rządowy projekt nowelizacji ustaw podatkowych.
Podczas czwartkowego, 25 października, posiedzenia komisja wprowadziła poprawki sugerowane przez sejmowych legislatorów - porządkujące, legislacyjne i redakcyjne.
Posłowie pytali m.in., czy ulgi nie można byłoby rozszerzyć na wspólnoty mieszkaniowe, niektóre z nich także korzystają z pieców zatruwających środowisko.
Wiceminister finansów Filip Świtała tłumaczył, że istnieje już program - fundusz termomodernizacji i remontów, z którego środki są przeznaczane na refinansowanie części kosztów takich przedsięwzięć w formie premii, które przysługują spółdzielniom, wspólnotom i właścicielom domów jednorodzinnych.
- Polityka państwa w tym zakresie w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych jest realizowana przez ten fundusz - zapewnił przedstawiciel resortu finansów.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożył minister finansów.
W projekcie zaproponowano ulgę dla podatników, którzy rozliczają się według skali progresywnej, 19 proc. podatkiem liniowym, albo płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nowe przepisy zakładają możliwość odliczenia w ramach nowej ulgi podatkowej na termomodernizację domu do 53 tysięcy zł od dochodu.
Zgodnie z projektem z nowej ulgi będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Ulgą, jak podkreślono w komunikacie CIR po przyjęciu projektu przez rząd, nie będą objęci podatnicy, którzy korzystali z innej pomocy państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. otrzymali dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska (w zakresie wydatków sfinansowanych z tych dotacji).
Ulga termomodernizacyjna ma polegać na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
"Odliczeniu od dochodu (przychodu) będzie podlegać 23 proc. wydatków, przy czym ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach" - podkreślono.
Jak podało CIR, wprowadzono upoważnienie dla ministra inwestycji i rozwoju, aby razem z ministrami: środowiska, przedsiębiorczości i technologii oraz finansów określił rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług, związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które będą objęte ulgą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.