Czterech kandydatów ubiega się o stanowisko prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - podała w środę firma, zajmująca się likwidacją zakładów górniczych oraz rekultywacją i zagospodarowaniem ich majątku. O funkcję wiceszefa spółki ds. zagospodarowania majątku zabiega sześć osób.
W środę nastąpiło otwarcie zgłoszeń kandydatów, jakie wpłynęły do spółki w ramach ogłoszonego 28 września postępowania kwalifikacyjnego, które ma wyłonić nowego szefa oraz wiceprezesa spółki.
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi wymogi określone w ogłoszeniu zaplanowano na 26 października i - w razie potrzeby - dni następne. Nazwisko nowego prezesa SRK powinno być znane do końca miesiąca.
Nowy prezes zastąpi na stanowisku szefa SRK Tomasza Cudnego, który kierował spółką od czerwca ubiegłego roku. We wrześniu Tomasz Cudny, który w kilku poprzednich miesiącach przebywał na zwolnieniu lekarskim, został odwołany ze stanowiska przez radę nadzorczą firmy. Rada dobrze oceniała pracę poprzedniego prezesa, a przyczyny jego odejścia ze spółki - jak podano - miały charakter osobisty.
Tomasz Cudny kierował SRK przez piętnaście miesięcy. Wcześniej był prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW); do SRK trafił niedługo po tym, gdy holding przekazał swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej. Pozostały majątek holdingu wkrótce ma trafić do spółki restrukturyzacyjnej, w formie połączenia KHW i SRK.
W okresie, gdy Spółką Restrukturyzacji Kopalń kierował Cudny, firma m.in. rozpoczęła wdrażanie nowej struktury organizacyjnej oraz zaczęła przygotowania do wprowadzenia elektronicznego systemu przetargowego. Zintensyfikowano też proces przekazywania wybranego pogórniczego majątku samorządom śląskich gmin. Na SRK przypadła również większa część procedur związanych z wypłatą ustawowych 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych.
W ramach przekształceń oraz nowej struktury organizacyjnej SRK, wiosną zdecydowano o powiększeniu zarządu spółki z trzech do pięciu osób. W lipcu br. wiceprezesem firmy ds. gospodarki mieszkaniowej został Wojciech Frank - śląski menedżer i samorządowiec, w przeszłości poseł. Rada nadzorcza nie wybrała wówczas innego wiceprezesa - ds. zagospodarowania majątku, kończąc ogłoszony w tej sprawie konkurs bez rozstrzygnięcia. Obecnie, w nowym postępowaniu kwalifikacyjnym, o to stanowisko ubiega się sześć osób.
Jednym z zadań nowego szefa spółki będzie finalizacja przygotowywanego od wielu miesięcy połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym - spółką, w której po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek. Zakładano, że połączenie SRK i KHW nastąpi z początkiem lipca, obecnie wszystko wskazuje na to, że proces będzie sfinalizowany jesienią.
Obecnie, po odwołaniu prezesa Cudnego, zarząd SRK tworzą: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów), Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska) oraz powołany w lipcu Wojciech Frank (wiceprezes ds. gospodarki mieszkaniowej).
SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ciągu ostatnich trzech lat do spółki trafiło trzynaście kopalń lub ich wydzielonych części; ostatnio kopalnia Śląsk w Rudzie Śląskiej. Spółka deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności. Łącznie od 2016 r. do połowy br. SRK przekazała na rzecz gmin górniczych w formie darowizny tereny o łącznej powierzchni 63 hektarów, wartości 17,7 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Kandydat KWK Rudda nie stratował
Może wygra Szef Staszica ….
misiewicz jest wolny a na likwidacji zna sie jak malo kto
Po 1000zl na karpia dostali
Ciekawe czy jednym z kandydatów jest dyrektor KWK Ruda ? Krążą takie plotki wśród załogi