Sławomir Zawada złożył w środę, 24 października, rezygnację z funkcji prezesa zarządu PGE GiEK SA, poinformowała spółka w komunikacie. Przyczyn nie podano. Zawada od dłuższego czasu był w sporze z zakładową Solidarnością.
"24 października 2018 roku Sławomir Zawada złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu" - poinformowała spółka w jednozdaniowym komunikacie na swojej stronie internetowej.
Sławomir Zawada pełnił tę funkcję przez niespełna trzy lata. Przed objęciem stanowiska prezesa zarządu PGE GiEK był dyrektorem ds. ekonomiczno-komunalnych w Gminnym Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Bogatyni. Był także m.in. prezesem zarządu Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Sp. z o.o. w Zgorzelcu, a także zastępcą głównego mechanika w Kopex-Famago Sp. z o.o. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej.
Jako prezes PGE GiEK Zawada wszedł w konflikt z zakładową "Solidarnością". 5 października tego roku kilkuset działaczy tego związku protestowało w Warszawie przed centralą Polskiej Grupy Energetycznej, oskarżając jej władze o pozorowany dialog ze związkami. Domagali się dymisji szefów spółek z grupy PGE, którym zarzucali dyskryminację i próbę osłabienia "Solidarności". Związkowcy zapowiadali też, że jeśli protesty te nie przyniosą rezultatów, dwa tygodnie później zamierzają zorganizować znacznie większą, ogólnopolską manifestację przed siedzibą Ministerstwa Energii, które nadzoruje PGE.
W połowie października PGE GiEK informowała w komunikacie, że w każdym z 12 oddziałów zostały zawarte porozumienia, "które zakończyły kwestie sporne, uwzględniające zabezpieczenie interesów pracowników oraz gwarantujące szeroko rozumiany spokój społeczny". Spółka przyznała jednak, że na porozumieniu "brakuje nam podpisu przewodniczącego NSZZ Solidarność, Wojciecha Ilnickiego, z turoszowskiej kopalni".
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Wydobywa węgiel brunatny i wytwarza energię elektryczną i ciepło. PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (udział w rynku wydobywczym tego surowca, w Polsce wynosi 79 proc.), a także największym krajowym wytwórcą energii elektrycznej, zaspokajającym w niektórych miesiącach ponad 38 proc. krajowego zapotrzebowania. Na rynki lokalne dostarcza również blisko 19 mln GJ ciepła.
Zatrudnia prawie 16,5 tys. pracowników. Należą do niej elektrownie: Bełchatów, Turów, Opole, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz oraz elektrociepłownie Gorzów i Rzeszów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.