Współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymiana informacji i promocja innowacji w tym obszarze - to jak podał w środę resort energii główne cele deklaracji z Tokio, którą podpisało ponad 30 państw w tym Polska.
Jak wyjaśniono, porozumienie ws. technologii wodorowych zostało ogłoszone we wtorek 23 października.
Ministerstwo wyjaśniło, że inicjatorem deklaracji z Tokio, którą podpisali przedstawiciele ponad trzydziestu państw, jest japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu. Oprócz Polski współpracę w ramach porozumienia zadeklarowały między innymi Katar, RPA, Australia i Nowa Zelandia.
Resort zaznaczył, że Polska aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wodorze, wykorzystywanym w transporcie i energetyce. "Według niektórych danych, jesteśmy obecnie jednym z kluczowych producentów tego surowca na świecie wprowadzając na rynek około 1 mln ton wodoru rocznie" - dodano.
Wodór jest jednym z paliw alternatywnych powszechnie używanym w przemyśle rafineryjnym w procesach chemicznych. Największymi producentami wodoru w Polsce są: Grupa Azoty, PKN Orlen oraz Grupa Lotos.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.