Rynek węgla na świecie w nadchodzącym okresie 2018-2022 odnotuje wzrost, który powinien zamykać się 2-procentowym wskaźnikiem CAGR (z ang. Compound Annual Growth Rate - skumulowany roczny wskaźnik wzrostu - przyp. netTG.pl) - wynika na najnowszego raportu o kondycji górnictwa na globie, opublikowanego przez agencję Technavio.
Autorzy stwierdzają, że przemysł wydobywczy najsilniej pobudzany jest zapotrzebowaniem na węgiel oraz rosnącymi wolumenami produkcji energii elektrycznej. Zauważają, że górnictwo odpowiedziało na popyt coraz większym zaangażowaniem technologii i rozbudową kopalń - pisze portal mining.com.
Światowy rynek węglowy doświadcza mocnych impulsów wzrostu, kompanie górnicze znacznie wzmogły aktywność. Natomiast wśród przeszkód na drodze do rozwoju firm górniczych w skali globalnej wynienia się zagrożenia rynku w postaci np. nielegalnego posiadania gruntów, oszustwa i politykę rządów.
Górnictwo światowe regionalnie podzielono w raporcie na segmenty: Amerykę Północną, Amerykę Południową, Europę, rejon Azji i Pacyfiku, Środkowy Wschód i Afrykę. Za najzyskowniejszy uchodzi rynek Azji i Pacyfiku - przesądzają o tym zarówno wysokie zaludnienie, jak i wysoki stopień zależności energetycznej od węgla.
Na potrzeby raportu wyodrębniono kilka kluczowych firm w światowym handlu węglem: Arch Coal, Consol Energy, Cloud Peak Energy, Coal India, BHP Billiotn, Rio Tinto, Shenhua, China Coal Energy i Peabody Energy.
Rynek europejski - pisze mining.com - specjalizuje się w wydobyciu i wzbogacaniu kilku określonych gatunków surowca, podczas gdy północnoamerykańskie górnictwo swe wzrosty zawdzięcza głównie eksploatacji nośników energii. Za kluczowy czynnik na rynku węgla w przyszłości uznano w raporcie rozwój technologii w zakresie produkcji, przesyłu i magazynowanila energii elektrycznej.
Autorzy raportu stwierdzają, że "węgiel jest jednym z napowszechniej wystepujących surowców", którego zużycie według prognoz musi rosnąć przynajmniej do 2020 r.
Wśród przewidywanych trendów dla paliw węglowych wymienia się m.in. technologie upłynniania węgla do nośników energii użytecznych dla zasilania środków transportu oraz paliwa dla elektrowni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.