Nikola Beblik, studentka I roku inżynierii biomedycznej na Politechnice Śląskiej, otrzymała stypendium w ramach czwartej edycji programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn”. Nagrodę przyznaje firma Intel i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
Studentka odebrała prestiżowe wyróżnienie w miniony czwartek w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel w Gdańsku. Nagrodzna studentka jest tarnogorzanką i jedyną studentką z Górnego Śląska, która otrzymała w tym roku stypendium w ramach programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn”.
– Zgłosiłam się, ponieważ chciałabym na swoim przykładzie promować programowanie i informatykę wśród innych dziewczyn – głównie tych młodszych, chodzących jeszcze do szkoły podstawowej. Myślę, że będąc stypendystką, będę mogła też na swoim przykładzie pokazać, że naprawdę warto. Dodatkowo to stypendium to świetna sprawa – poznałam bardzo dużo niezwykle mądrych, młodych kobiet, z którymi dzielę zainteresowania, odwiedziłam siedzibę firmy Intel. Stypendium daje też szansę na wakacyjny staż w Intelu, co moim zdaniem jest świetną okazją do rozwoju – mówi Nikola Beblik.
Program „Nowe Technologie dla Dziewczyn” ma na celu przyciagnąć większą liczbę kobiet do obszaru związanego z nowymi technologiami. Według różnych ujęć udział kobiet w branży informatycznej wynosi od kilku do maksymalnie 15 proc. Twórcy programu – firma Intel, lider na rynku nowych technologii, oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która współorganizuje m.in. akcje „Dziewczyny na Politechniki”, zdecydowały się wspólnie zaoferować maturzystkom i studentkom program wsparcia ich rozwoju – „Nowe technologie dla Dziewczyn”.
– Ta pionierska na rynku polskim inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej czy też w nauce. Takiej, która zmienia widzenie naszej wspólnej cywilizacyjnej przyszłości i bada miejsce technologii w nadchodzących przemianach – mówią organizatorzy.
Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Dostaną również stypendium w wysokości 12 tys. zł brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Niektóre z nich zostaną zaproszone także do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel na naszym kontynencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.