Klaster Obróbki Metali będzie współpracował z białoruską Wolną Strefą Ekonomiczną (WSE) "Grodnoinvest". Podpisane w środę, 3 października, porozumienie ma dać możliwość, m.in. kształcenia i wymiany kadr, inwestowania polskich firm na Białorusi, a w przyszłości także tworzenia wspólnych produktów.
Umowę o współpracy podpisano podczas trwającego w Białymstoku V Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Klaster Obróbki Metali ma status "Krajowego Klastra Kluczowego", skupia ok. 60 firm, w tym czołowe w regionie, które działają w branży metalowo-maszynowej, uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorządy.
Koordynator tego klastra Sebastian Rynkiewicz mówił podczas podpisania umowy, że firmy należące do klastra współpracują z białoruskimi firmami od 20-30 lat, ale - w jego ocenie - nowe otwarcie pomoże tej współpracy i będzie służyło sformalizowaniu tego, co dzieje się od wielu lat.
- To na czym nam bardzo zależy w tym momencie, to nawiązanie współpracy systemowej, to postulat naszych firm, żeby wejść w poważniejszą współpracę - powiedział Rynkiewicz. Dodał, że produkty wytwarzane przez podmioty należące do klastra są obecne na Białorusi, a rynek jest bardzo chłonny, dlatego potrzebna jest kooperacja z Białorusią.
- Mamy podobne branże, ta obróbka metali jest obecna w Grodnie, jest obecna w Białymstoku i to powoduje, że możemy współpracować - dodał.
Współpraca ma dotyczyć m.in. możliwości przygotowania kadr czy wymianę doświadczeń. Chodzi też o możliwości inwestowania na Białorusi. Mówił, że firmy z klastra "bardzo poważnie" rozpatrują możliwości inwestycyjne w Grodnie. Dodał, że firmy mają swoje spółki-córki w Rosji czy w Kazachstanie, dlatego też rynek białoruski jest dla klastra "naturalnym, bliskim partnerem".
Rynkiewicz powiedział też, że współpraca ma służyć w przyszłości także wspólnym pomysłom biznesowym.
- Jeżeli pojawia się potencjał produktu, technologii, którą możemy wspólnie wykorzystywać i to w obie strony, to przedsiębiorcy bardzo szybko działają - dodał.
Naczelnik administracji Wolnej Strefy Ekonomicznej "Grodnoinvest" Siergiej Tkaczenko mówił, że w ostatnich latach widać zmiany, bo chociażby realizowane są przez Polskę i Białoruś projekty dotyczące rozwoju turystyki czy kultury. Zaznaczył, że strona białoruska chciałaby spróbować realizować projekty inwestycyjne.
- Jest potencjał Białostocczyzny, jest potencjał Grodzieńszczyzny - mówił Tkaczenko. Dodał, że są też podmioty, które zajmują się kreowaniem tych pomysłów, idei i wymienił chociażby Klaster Obróbki Metali i strefę Grodnoinvest. Wyraził zadowolenie ze wsparcia przez urząd marszałkowski województwa podlaskiego i władze obwodu grodzieńskiego, dlatego wszystko jest "nastawione na sukces".
Obecny na uroczystości ambasador Republiki Białorusi w RP Aleksandr Averyanov gratulował podpisania umowy i życzył owocnej współpracy.
- To jest jeszcze jeden krok ku zbliżeniu współpracy regionalnej - powiedział.
- Podpisanie umowy jest potwierdzeniem, że współpraca między stronami, regionami naszymi się rozwija - mówił marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Przypomniał, że samorząd podpisał niedawno umowę z Obwodem Grodzieńskim o współpracy, realizowanych jest też wspólnie wiele projektów transgranicznych m.in. w zakresie inwestycji drogowych, zdrowia czy kultury. W jego ocenie najważniejsza jest współpraca gospodarcza i - jak dodał - "my, jako sąsiedzi, powinniśmy w tym obszarze jak najlepiej współpracować".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.