Pod hasłem "Górnictwo - nowe rozdanie" toczyła się w ostatni piątek, 28 września, w Katowicach ważna debata podczas kongresu gospodarczego Nowy Przemysł Expo z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Energii i liderów najważniejszych spółek sektora wydobywczego w Polsce.
Relacje z konferencji, podczas której Pełnomocnik Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski zaprezentował najnowsze sprawozdanie z trzyletniego okresu refom w branży, zamieszcza "Trybuna Górnicza" w czwartkowym numerze, 4 października.
Nie zabraknie wieści o najnowszych zamierzeniach spółek, w tym JSW, która porozumiała się właśnie ze światowym gigantem maszynowym Joy Global Komatsu co do wdrażania w kopalniach niespotykanych dotąd w Polsce technologii eksploatacji węgla. Jastrzębianie już w październiku mogą przejąć, należący do Australijczyków, projekt wydobycia 2,5-3 mln t węgla koksowego w Dębieńsku, które zaczęłoby się już w przyszłym roku. O wszystkich ważniejszych planach naszych firm w artykule pt. "Spółki chwyciły wiatr w żagle" w czwartkowej "Trybunie Górniczej".
Rząd zdecydował formalnie, za zgodą Komisji Europejskiej, o przedłużeniu udzielania pomocy publicznej na restrukturyzację górnictwa do końca 2023 r. Jeśli coś psuje dobre nastroje branży, to widmo pdowyżek cen energii elektrycznej - bezpośredni rezultat galopady cen zezwoleń na emisję dwutlenku węgla w systemie EU ETS. Czy jesienią możemy uniknąć podwyżek w nowych taryfach za prąd? - analizuje "Trybuna Górnicza".
Kazmierz Grajcarek, koordynator międzyzwiązkowego zespołu ds. projektu Pre-COP24, objaśnia na łamach tygodnika plan kolejnego spotkania związkowców i ekspertów węglowych Unii Europejskiej przed szczytem klimatycznym, które zaplanowano w Brukseli już za kilka dni. Także za granicą, w Rosji, ratownicy Węglokoksu z kopalni Bobrek-Piekary zdobyli dwa medale na na międzynarodowych zawodach najlepszych górniczych ekip ratowniczych z całego globu.
Czwartkowa "Trybuna Górnicza", jak co tydzień, opisze dokonania wybranej górniczej brygady: tym raze o odziale G3 w ruchu Szczygłowice w Knurowie, który kończy eksploatację olbrzymiej ściany XIX w pokładzie 405/1. W popularnym cyklu polecamy artykuł pt. "Fedrowanie w kolosach".
Na jakie poziomy cyfryzacji mogą pozwolić sobie polskie kopalnie węgla? I czy wskaźnik zautomatyzowania robót jest w nich powodem do dumy, czy może przeciwnie - odstrasza? O tym w tekście pt. "Jak powinna wyglądać kopalnia przyszłości?". O projektowaniu nowoczesnej kopalni w technologii 3D w artykule pt. "Wirtulana kopalnia na horyzoncie". Z czwartkowej "Trybuny Górniczej" dowiemy się także, jakie nowości i ułatwienia planuje PGG w komunikacji z załogą.
Ciekawy tekst pt. "Sztygar na dachu Europy" opisuje pasję górników z kopalń Szczygłowice i Ziemowit - Marcina Roczniaka i Mateusza Walaśkiewicza, którzy wspinając się pod lodowych stromiznach zdobywają takie szczyty, jak Mont Blanc czy Matterhorn.
Zapraszamy do interesującej lektury! Najnowszy, 40. numer "Trybuny Górniczej" już od czwartku, 4 października, dostępny jak zywkle w kioskach miejscowości górniczych i - bezpłatnie dla załóg - na bramach kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.