Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych kończy budowę dwóch zbiorników w bazie paliw w Koluszkach (Łódzkie). Zbiorniki będą mogły pomieścić po 32 tys. m sześc. oleju napędowego. Technologiczny rozruch planowany jest na IV kwartał 2018 r.
Budowa jest na etapie montażu 120-tonowych konstrukcji dachów. Operacja umieszczenia dachu na jednym zbiorniku przez specjalnie sprowadzony dźwig o masie 650 ton zakończyła się w niedzielę późnym wieczorem. Druga konstrukcja spocznie na miejscu prawdopodobnie we wtorek, jeżeli będzie sprzyjać pogoda i wiatr nie będzie zbyt silny.
Według PERN budowa nowych zbiorników to efekt oczekiwań rynku po wprowadzeniu przez rząd szeregu regulacji, uszczelniających obrót paliwami i ograniczających możliwości nielegalnego importu. W ich efekcie znacząco wzrósł legalny rynek i jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie na usługę magazynowania.
Po wprowadzeniu tych zmian prawnych spółka notuje znaczący wzrost popytu na świadczone usługi - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Koluszkach wiceprezes PERN Rafał Miland. Dzisiaj rzadko się zdarza, żebyśmy czegoś nie tłoczyli naszymi rurociągami, takie jest zapotrzebowanie - podkreślił. Dlatego potrzebne są nowe inwestycje, a kolejne zbiorniki posłużą właśnie do obsługi bieżącego obrotu paliwami - dodał Miland.
PERN na duże inwestycje zamierza przeznaczyć do 2022 r. 2 mld zł. W samych Koluszkach planowany jest kolejny zbiornik o pojemności 32 tys. m sześc. W bazie w Nowej Wsi Wielkiej powstają kolejne dwa takie obiekty. Według spółki, w kolejnych latach w różnych bazach paliwowych powstaną w sumie zbiorniki o łącznej pojemności 190 tys. m sześc. - do obsługi obrotu paliwami.
Spółka rozpoczęła też projektowanie drugiego rurociągu surowcowego, który połączy porty nad Bałtykiem z centralną Polską. Nowa rura pozwoli na poprawę stopnia dywersyfikacji dostaw oraz zapewni pełną separację poszczególnych gatunków ropy dla klientów.
PERN rozbudowuje także zbiorniki na ropę w gdańskim Terminalu Naftowym i bazie spółki w Górkach. Chodzi o 7 nowych zbiorników, które zwiększą zdolności magazynowe ropy o 600 tys. m sześc., do poziomu 4,1 mln m sześc.
Baza paliw w Koluszkach jest połączona rurociągami z rafinerią PKN Orlen w Płocku i z bazą PERN w Boronowie na południu. W planach jest budowa ok. 100 km rurociągu, łączącego bazy PERN w Boronowie i PKN Orlen w Trzebini. Inwestycja ta jest na etapie uzgodnień.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.