Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w roku 2019 obchodzić będzie 100-lecie otwarcia uczelni. Jubileusz rozpocznie się jednak już 4 października tego roku uroczystą Inauguracją 100. Roku Akademickiego - poinformowała portal nrtTG.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.
Centralna część uroczystości tradycyjnie odbędzie się w Auli Głównej AGH (bud. A-0, al. A. Mickiewicza 30, I p.). W uroczystym pochodzie pracowników oraz studentów, a także w posiedzeniu Senatu weźmie udział między innymi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Wykład inauguracyjny pt. „Nauka dla Społeczeństwa” wygłosi prof. Rolf Heuer, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w latach 2009-2015.
Program 100. Inauguracji Roku Akademickiego przewiduje o 9.00 – inauguracyjną mszę świętą w Kolegiacie św. Anny, o 10.00 – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH na terenie kampusu uczelni, o 10.30 – pochód Senatu, pracowników i studentów (od bud. B-8 do bud. A-0), a o 11.00 – uroczyste posiedzenie Senatu.
Po zakończeniu uroczystego Senatu o godz. 13.00 w budynku głównym AGH (sala przy Rektoracie) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca programu Jubileuszu 100-lecia AGH. Podczas spotkania z mediami władze uczelni przedstawią krótki rys historyczny Akademii oraz szczegóły głównych obchodów jubileuszowych.
Dodatkowo tego samego dnia, w ramach obchodów 100. Inauguracji Roku Akademickiego, o godz. 17.00 na Wydziale Odlewnictwa (hala technologiczna przy ul. Reymonta 23) odbędzie się premierowa prezentacja rzeźby cybernetycznej SENSTER autorstwa Edwarda Ihnatowicza. W wydarzeniu weźmie udział m.in. rodzina rzeźbiarza polskiego pochodzenia pracującego w Londynie. Interaktywna rzeźba z lat 60. XX w. dostała drugie życie dzięki między innymi pracownikom Wydziału Humanistycznego AGH oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na wydarzenie zapraszamy serdecznie krakowian oraz miłośników sztuki mediów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie przesadzaj. Wydział istnieje pod nazwą 'Wydział Górnictwa i Geoinżynierii'. Kierunki górnicze są także na 3 innych wydziałach (geologia i wiertnictwo). Owszem, górników z roku na rok coraz mniej, ale to niestety efekt nagonki medialnej no i oczywiście sytuacji kadrowej w górnictwie. Uczelnia robi co może, żeby ten trend odwrócić. Należy cieszyć się, że pomimo tak drastycznego spadku ilości studentów górnictwa nadal AGH kultywuje tradycje górnicze, a górniczy poczet sztandarowy towarzyszy każdej uczelnianej uroczystości.
Niestety górnictwo na tej uczelni już tylko w jej nazwie...Wydział Górniczy przestał istnieć już jakiś czas temu. Zmierzch górnictwa w RP w pełnej krasie widać m in. po ilości studiujących na kierunku górnictwo i geologia....