Polityka energetyczna kraju 2030-2050 to jeden z najbardziej oczekiwanych dokumentów. Prace nad nim trwają w Ministerstwie Energii od dłuższego czasu. Do zakończenia tych prac zbliża nas ostatnia wizyta Krzysztofa Tchórzewskiego w Brukseli, gdzie spotkał się z komisarzami UE ds. pomocy publicznej Margrethe Vestager oraz ds. energii i zmian klimatycznych Miguelem Arias Cañete.
Omówiono stan prac przygotowawczych nad krajowym planem na rzecz energii i klimatu. Poruszono kwestię możliwości zapewnienia środków finansowych w negocjowanej obecnie na forum Unii Nowej Perspektywie Finansowej po 2021 r., na potrzeby sektora energetyki, a także transformacji strukturalnej regionów węglowych w kontekście Śląska.
- Ministerstwo Energii przywiązuje dużą wagę do aktywnej i konsekwentnej współpracy oraz dialogu z Komisją Europejską. Jesteśmy w stałym kontakcie i staramy się na bieżąco uzgadniać wyzwania związane z polskim sektorem energetycznym – powiedział minister Tchórzewski, podsumowując konsultacje z KE.
Jak informuje Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, przyjęto założenia dotyczące polskiej polityki energetycznej 2030-50, teraz są one precyzowane.
- Przyjęto założenia miksu energetycznego, który miałem okazję prezentować tu na Śląsku. Obecnie polityka energetyczna jest konsultowana w gronie ekspertów, menedżerów sektora energetycznego i źródeł energii. Żeby rozpocząć szerokie konsultacje, musimy mieć potwierdzenie z KE, że w Brukseli zostaną zaakceptowane pewne nasze propozycje. Wizyta ministra Tchórzewskiego zbliża nas do tego – podkreśla wiceminister Tobiszowski.
Założenia projektu polityki energetycznej są korzystne dla branży tak węgla kamiennego, jak i brunatnego. Oba surowce będą jeszcze przez długie lata podstawą bilansu energetycznego państwa. Resort energii, przygotowując politykę państwa w tej sferze stawia na znacznie większą niż obecnie niezależność i co za tym idzie - dywersyfikację źródeł dostawy. Zapewnia, że kieruje się bezpieczeństwem i ekonomią.
Na szerokie konsultacje jeszcze trochę poczekamy
Kiedy w lipcu 2017 r. prezentowano w Katowicach założenia polityki energetycznej kraju 2030-2050, podkreślano, że węgiel tak kamienny, jak i brunatny będzie jeszcze przez długi czas podstawą bilansu energetycznego kraju. To pozostaje bez zmian. Resort energii przygotowując politykę państwa stawia na znacznie większą niż obecnie niezależność i co za tym idzie - dywersyfikację źródeł dostawy. Zapewnia, że kieruje się bezpieczeństwem i ekonomią.
- Województwo śląskie jako jedyne miało rok temu taką prezentację. Pokazywaliśmy rolę sektora wydobywczego, a więc i węgla brunatnego, i kamiennego w perspektywie 2030-2050, podkreślając, że jest znacząca. Mówiliśmy też o inwestycjach w odnawialne źródła energii i o elektrowni jądrowej, nad którą trwają prace koncepcyjne.
Minister Krzysztof Tchórzewski chce, aby jeszcze w tym roku zapadły w tej sprawie rozstrzygnięcia – mówi Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
Przypomina, że od czerwca nadzoruje także sprawy energetyki odnawialnej. Udało się od tego czasu przeprowadzić sprawnie ustawę pozwalającą na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Weszła już w życie.
- Teraz przygotowujemy jej nowelizację, trwają konsultacje. Technologia, zwłaszcza w źródłach wiatrowych i fotowoltaice, dynamicznie się rozwija. Trzeba za tym tempem nadążać z przepisami. Podczas jednego ze spotkań konsultacyjnych otrzymałem sugestię zorganizowania wspólnej konferencji środowisk związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz przedstawicieli sektora wydobywczego, bo jest potrzebny sojusz obu tych branż. Przyjąłem to z dużym zadowoleniem. Dzieje się coś bardzo pozytywnego. Środowiska, które na co dzień są po przeciwnych stronach barykady, zaczynają zauważać, że są sobie potrzebne. Możemy być jednym z tych krajów, który pokaże ten sojusz – podkreśla Grzegorz Tobiszowski.
Węgiel podstawą bilansu energetycznego kraju
Przypomnijmy kilka założeń tworzącej się polityki energetycznej. W projekcie górnictwo węgla jest podstawą bilansu energetycznego kraju na następne lata, co pozwoli na utrzymanie wysokiego stopnia niezależności energetycznej i wzmocni konkurencyjność gospodarki.
Szczególne znaczenie dla eksploatacji i wykorzystania węgla w wytwarzaniu energii będzie mieć polityka klimatyczna (m.in. ceny uprawnień do emisji CO2) i polityka środowiskowa UE. W tym kontekście będzie istotny także ostateczny kształt regulacji zaproponowanych przez KE w tzw. pakiecie zimowym.
Jednym z celów polityki energetycznej – w perspektywie wieloletniej - będzie zmniejszenie poziomu emisji CO2 z sektora energii. Główny instrument mający doprowadzić nas do tego celu to zastępowanie jednostek wytwórczych energii elektrycznej, których emisyjność przekracza normy, a ich średnioroczna sprawność wynosi mniej niż 35 proc., nowymi, wysokosprawnymi jednostkami opartymi na krajowych zasobach energetycznych.
Polityka energetyczna Polski ma wspierać rozwój różnorodnych źródeł wytwarzania energii i wykorzystywać dostępne zasoby. OZE mogą pozytywnie wpływać na niezależność energetyczną regionów oraz ich aktywizację m.in. poprzez funkcjonowanie klastrów energii czy spółdzielni energetycznych, a także na wykorzystanie lokalnych zasobów energii. Także energetyka jądrowa może być szansą na obniżenie poziomu zanieczyszczeń z sektora energii.
W ramach polityki energetycznej kontynuowane będą działania mające zdywersyfikować źródła, kierunki i dostawców importowanych surowców energetycznych. Priorytety to także poprawa efektywności energetycznej, walka z niską emisją oraz innowacyjność w sektorze energii, zwłaszcza poprzez rozwój elektromobilności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.