Polityka klimatyczna Unii, decyzja o budowie elektrowni atomowej – zdaniem Janusza Steinhoffa, wicepremiera, ministra gospodarki w latach 1997-2001, wstrzymują rząd przed zakończeniem prac nad polityką energetyczną państwa. Mówił o tym w Katowicach podczas kongresu Nowy Przemysł Expo.
- Polityka energetyczna kraju to bezsprzecznie potrzebny dokument. Tworzyły go kolejne rządy, był nowelizowany i aktualizowany. Brak tej regulacji przypomina dobieranie taktyki do nieistniejącej strategii. Rządowi w stworzeniu go, jak sądzę, przeszkadzają znaki zapytania wobec polityki unijnej – mówił w Katowicach Steinhoff.
Dodał, że kolejny problem to niejasność co do budowy elektrowni atomowej.
- Czy będziemy ją w stanie zbudować? Koszty takiej inwestycji są ogromne. To moim zdaniem wstrzymuje rząd przed zakończeniem prac nad polityką energetyczną – mówił.
Zdaniem Steinhoffa w ostatnich latach Polska dokonała znacznego postępu, jeśli chodzi o politykę zabezpieczenia dostaw gazu ziemnego.
- Zużycie gazu będzie rosło w dużym tempie, będzie on zastępował węgiel, bo za 30 lat obecne kopalnie zakończą żywot. Jeśli nie zbudujemy nowych, będziemy zdani na import węgla – powiedział.
Zastanawiał się, czy państwo powinno być właścicielem energetyki.
- Jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Czy państwo jako właściciel prawie wszystkich elektrowni w kraju będzie wiarygodne dla inwestorów zagranicznych? Tak to funkcjonowało w poprzednim systemie: reglamentacja energii i węgla. Państwo powinno dbać o konkurencję i tworzyć mechanizmy, które pomagają osiągnąć określone cele – mówił.
Czy państwo powinno być jedynym inwestorem?
- Nie. Powinno tworzyć możliwości do tych inwestycji. Pomieszanie funkcji regulatora i właściciela będzie budzić podejrzenia – dodał ekspert.
Pytał też czy nasze kopalnie będą konkurencyjne?
- Trzeba myśleć o redukcji kosztów, na które mamy wpływ, czyli na organizacji pracy. Pozostałe koszty ciągle rosną ze względu na schodzenie z wydobyciem coraz niżej. Pamiętajmy, że branża górnicza funkcjonuje w oparciu o kolejne procesy restrukturyzacji, kosztowne dla państwa – podkreśli Steinhoff.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zapraszamy panie Steinhoff na Staszic zobaczy pan jak się pracuje gołymi rękami i na niesprawnym sprzęcie. A na „prezenty” dla sosnowieckiego szpitala pan Rogala ma?
AntyUE - to boli cię, że nie jesteś ?
ten na gornictwie zna sie jak malo kto ,,,gdyby rzadzili jego koledzy to z kopaln zostalaby tylko kopalnia soli w wieliczce
To kiedy likwidacja stanowiska nadsztygar?