Rozpoczął się kongres Nowy Przemysł Expo. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dyskutowano m.in. o powstającej polityce energetycznej.
Uczestnikami tej dyskusji byli m.in. Janusz Steinhoff wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001, Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii i prof. Herbert Gabryś, niezależny ekspert.
- Polityka energetyczna kraju to bezsprzecznie potrzebny dokument. Brak tej regulacji przypomina dobieranie taktyki do nieistniejącej strategii. Rządowi w stworzeniu go, jak sądzę, przeszkadzają m.in. znaki zapytania wobec polityki unijnej oraz decyzja w strawie budowy elektrowni atomowe – podkreślał Steinhoff.
Z kolei prof. Gabryś zauważył, że bezpieczeństwo energetyczne to jeden z najważniejszych elementów niepodległości państwa.
- Od lat nie możemy dookreślić, jak ma wyglądać doktrynalne stanowienie o bezpieczeństwie państwa. Jak ma wyglądać bezpieczeństwo dostaw: surowcowych, związanych z transmisją i związanych ze współpracą międzynarodową. Trzeba zmienić filozofię, uciec od rozstrzygnięć szczegółowych, zostawiając je podmiotom gospodarczym - apelował prof. Gabryś.
Joanna Maćkowiak-Pandera, podkreśliła, że dobrze byłoby poznać odpowiedzi na pytania, o perspektywy węgla brunatnego w Polsce. Inne pytanie dotyczy elektrowni na węgiel kamienny czy też rozwoju energetyki morskiej i solarnej.
- Strategia powinna nam niejako wytyczać kierunki działania - podkreśliła.
Trzydniowe spotkanie pod znakiem Przemysłu 4.0 to kilkadziesiąt sesji i warsztatów, prezentacje, warsztaty oraz imprezy towarzyszące np. organizowany od 15 lat, dotychczas w Warszawie, energetyczny Kongres Nowego Przemysłu, mającą kilkunastoletnią tradycję konferencję górniczą oraz Europejskie Forum Technologiczne. W ramach Nowego Przemysłu Expo odbędą się sesje poświęcone zastosowaniom nowych cyfrowych technologii w tak różnych dziedzinach jak: transport i motoryzacja, hutnictwo i chemia, energetyka i przemysł wydobywczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.