Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas wizyty w Kopenhadze otworzył konferencję, której tematem było bezpieczeństwo energetyczne i zielona energia w Polsce i Danii.
- Współpraca energetyczna naszych krajów jest kwestią priorytetową. Projekt BalticPipe to obopólna korzyść - oznacza wzrost bezpieczeństwa dostaw, a także umożliwia Polsce rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej i korzyści ekonomiczne dla odbiorców gazu - podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym.
Przypominamy, że rura z gazem pod Bałtykiem w ramach Projektu Baltic Pipe ma być gotowa pod koniec 2022 r. W sumie 275 km biegnące przez wody polskie, duńskie i szwedzkie, wychodzące po stronie polskiej w Niechorzu. Czas budowy to 25 miesięcy. Przepustowość wyniesie 10 mld m sześc. Projekt ma status ważnego dla systemu infrastrukturalnego UE.
Krzysztof Tchórzewski w Kopenhadze podkreślił, że w Polsce podejmowane są wysiłki na rzecz wytwarzania energii z OZE.
- Dzięki temu w naszym systemie energetycznym będzie więcej przestrzeni dla źródeł odnawialnych. Chciałbym, aby w przyszłości w polskim systemie elektroenergetycznym pojawiła się farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim - powiedział szef resortu energii.
Dodał, że doskonałą okazją do zaprezentowania na arenie międzynarodowej naszej wizji energetyki w kontekście ochrony klimatu, będzie organizowana przez Polskę w Katowicach Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu COP24.
Krzysztof Tchórzewski wraz ministrem Piotrem Naimskim, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, spotkali się z duńskim ministrem ds. klimatu i energii Larsem Lilleholtem. Tematem rozmowy były wspólne projekty w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
Podczas wizyty w Danii minister energii wziął także udział w uroczystym koncercie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert odbył się w prestiżowej sali koncertowej duńskiego radia - DR Koncerthuset, która jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków kulturalnych w Skandynawii. Kopenhaska publiczność wysłuchała koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina, koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego oraz Suitę Edwarda Griega.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.