„Europejski rynek energii elektrycznej a ceny energii dla konsumentów” - taki tytuł nosił panel - który we wtorek, 4 września - był jednym z wydarzeń specjalnych XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jego organizatorem była Polska Grupa Górnicza. Dyskusję, w której uczestniczyli m.in. prezesi spółek węglowych i energetycznych, otworzył gość specjalny – minister energii Krzysztof Tchórzewski.
- Dzięki zaangażowaniu w stworzenie PGG polska energetyka płaci obecnie za węgiel ok. 30 proc. mniej, niż musiałaby płacić za drożejący na międzynarodowym rynku surowiec, gdyby nie było PGG - ocenił szef resortu energii. Przyznał, że wszyscy, którzy pomogli finansowo w ratowaniu górnictwa i powstaniu PGG zrobili dobry interes.
Jego zdaniem myślenie o energetyce musi wybiegać poza kadencje polityczne. Zwłaszcza że staje się ona ogromnym polem inwestycyjnym, a każda inwestycja jest społecznie ważna. Minister przypomniał również, że ostatnią nową elektrownią węglową w Polsce będzie Ostrołęka.
W dyskusji udział wzięli: podsekretarz stanu w resorcie energii Tomasz Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, prezes Enei Mirosław Kowalik, partner w Domański Zakrzewski Palinka Marcin Krakowiak, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński, wiceprezes ds. finansowych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Radosław Rasała i sekretarz generalny EURACOAL Brian Ricketts.
Wiceminister Dąbrowski mówił m.in. o pracach prowadzonych w resorcie.
- Krajowy plan na rzecz energii i klimatu będzie w zakresie rozstrzygnięć kierunkowych spójny z priorytetami opracowywanej równolegle Polityki Energetycznej Polski - przyznał.
- Dla efektywnego funkcjonowania gospodarki ważne jest utrzymanie konkurencyjności cen wytwarzania energii i ograniczonego wpływu sektora energetycznego na środowisko – dodał Dąbrowski.
Prezes Rogala odniósł się natomiast do przyszłości węgla.
- Konsumpcja energii będzie rosła, rynek będzie rósł, efektywność energetyczna bloków węglowych również będzie rosła. To tworzy przestrzeń, w której - w dającej się przewidzieć perspektywie - jest również miejsce na energię elektryczną wytwarzaną w oparciu o węgiel – ocenił.
Przypomniał, że w Polsce cały czas rośnie zapotrzebowanie na energię. Obecnie, w skali roku, są to 172 terawatogodziny. W 2030 r. zapotrzebowanie może już przekroczyć 206 terawatogodzin. Tu, zdaniem szefa PGG, pojawia się właśnie przestrzeń dla węgla.
Szef największej spółki węglowej w Unii Europejskiej przedstawił dane, z których jasno wynikało, że energia produkowana z węgla jest najbardziej konkurencyjna. Prezes Rogala przyznał również, że transformacja systemu energetycznego jest kosztowną sprawą.
- Najlepiej podać przykład niemiecki, bo na przestrzeni 18 lat Republika Federalna Niemiec musiała asygnować na ten cel 200 mld euro, a niemiecki węgiel w ciągu 60 lat otrzymał 130 mld euro – przedstawił dane prezes PGG.
Do doświadczeń naszych sąsiadów odwołał się także prezes Enei Mirosław Kowalik.
- Przykład niemiecki pokazuje, ile nasi sąsiedzi zainwestowali w stabilne źródła, konwencjonalne i jądrowe, żeby móc rozwijać OZE. My też w Polsce budujemy stabilizację, właśnie dla gospodarki i bezpiecznego rozwoju – powiedział prezes Kowalik.
W czasie dyskusji pojawił się także tematy dotyczące importu węgla, postrzegania specyfiki polskiej energetyki w krajach unijnych oraz rynku mocy.
W galerii: Forum Ekonomiczne w Krynicy - panel Polskiej Grupy Górniczej, 4 września 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.