Już po raz 18. w Rudzie Śląskiej w niedzielę, 2 września, odbędzie się wielkie święto górniczych orkiestr dętych, a gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie piosenkarka Hanna Banaszak.
W niedzielę po południu artyści przemaszerują spod Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka ulicami miasta do parku Augustyna Kozioła (legendarnego dyrygenta orkiestry kopalni Walenty Wawel). O godz. 15 muzycy wspólnie zagrają hejnał. Wystąpią m.in.: Orkiestra Górnicza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, Orkiestra Dęta Bielszowice pod dyrekcją Zygmunta Kliksa, Orkiestra Dęta Halemba (kapelmistrz Piotr Szczygioł) i Orkiestra Dęta Pokój (prowadzona przez Jacka Kampę). Zobaczymy też występ mażoretek z Amatorskiego Teatru Pierro. Swój wieczorny recital Hanna Banaszak wykona z towarzyszeniem Orkiestry Rozrywkowej Polskiej Grupy Górniczej Happy Big Band.
Rudzki festiwal jest hołdem dla jednej z najważniejszych tradycji śląskiej kultury – muzykowania górników kopalń, którzy tworzyli pierwsze orkiestry. Z biegiem lat dołączali do nich muzycy z różnych instytucji, np. Opery w Bytomiu, gliwickiej Operetki czy Filharmonii Zabrzańskiej (przez taką właśnie kooptację artystów powstała m.in. zabrzańska Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego, która wywodzi się z górniczej orkiestry kopalni Makoszowy, założonej w 1906 r. Liczy ona obecnie pół setki muzyków, z których najmłodszy ma ledwie 12 lat, a najstarszy 83 lata).
Najstarszą z rudzkich orkiestr jest zespół z kopalni Bielszowice (powstał w 1919 r.). Najmłodsza, ale licząca już 58 lat, jest orkiestra dęta, którą założono w 1960 r. przy kopalni Halemba. Górnicze orkiestry z Rudy Śl. mają nie tylko pasjonującą i długą historię, ale też wielkie sukcesy w Polsce i za granicą. Dzisiaj działają zwykle w formie stowarzyszeń i nie mają już branżowego wsparcia zakładów, jednak nadal, tak jak przez dekady, łączą pokolenia ludzi wiernych muzycznej pasji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Caly ten portal to wielkie dno!!! Kłamia na wszystkich płaszczyznach!!! Zdjecie jest zrobione kilkanaście lat wcześniej!!! Nawet na fotkach kłamią....