Wyższe szkoły techniczne mają najwięcej absolwentów, których majątek przekroczył 100 mln euro.
W pierwszej piątce takich uczelni są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska, a także Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Słowem: chcesz zdobyć fortunę - zdecydowanie wybierz studia techniczne. Ranking szkół wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków po raz kolejny przygotowała firma Kuwik&Ciesielski Family Office.
Wnioski płynące z raportu nie zaskakują zbytnio. Jak się okazuje, najwięcej multimilionerów wychowała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Powody do dumy ma Uniwersytet Warszawski, który w ciągu ostatniego roku doczekał się wzrostu stumilionowych absolwentów aż o 100 proc. - z trzech do sześciu. Tylko pięć uczelni w kraju ma więcej niż trzech absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajął pierwsze miejsce pod względem wartości majątku reprezentowanego przez najbogatszych absolwentów. Na drugim miejscu jest AGH, na trzecim Politechnika Świętokrzyska, następnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Wrocławski. Pierwszą dziesiątkę zamykają Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski.
Autorzy raportu ujawniają, że to w stolicy wykształciło się najwięcej osób zamożnych. „W pierwszym rankingu Warszawa i Kraków stoczyły zacięty bój. Ostatecznie to stolica przechyliła szalę na swoją korzyść. Dotarliśmy do 17 absolwentów warszawskich uczelni, którzy mogą się pochwalić majątkiem przekraczającym 100 mln euro” - czytamy w raporcie. W Krakowie to 14 osób, we Wrocławiu 5, w Gliwicach, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Lublinie - po 3.
Jak zapewniają autorzy rankingu, został on stworzony w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne, takie jak sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje na temat zmian właścicielskich.
Firma Kuwik&Ciesielski Family Office ranking traktuje z przymrużeniem oka, ale ma też nadzieję, że okaże się on pomocny maturzystom, którzy stoją przed trudnym wyborem ścieżki edukacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.