Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu – Europejskie Dni Dziedzictwa. W weekend 8 i 9 września uczestnicy m.in. spotkają się z wyjątkowymi dziełami sztuki oraz eksponatami – bezpośrednimi świadkami historii, a także wezmą udział w kostiumowych warsztatach rodzinnych. Bilety do Muzeum Śląskiego w tych dniach kosztują jedynie 1 zł.
W Muzeum Śląskim większość wydarzeń w ramach EDD zaplanowano na sobotę, 8 września. Placówka zaprasza tego dnia do przyjrzenia się licznie reprezentowanym w muzealnej kolekcji dziełom powstałym w latach 1918–1939 – w okresie burzliwych przemian, również artystycznych. Oprowadzanie tematyczne pt. „Szlakiem dwudziestolecia” odbędzie się o godz. 11. Z kolei w godz. 12.–19. przewodnicy opowiedzą o losach przedwojennego gmachu Muzeum Śląskiego i jego gwałtownie przerwanej historii. Odbędą się również na warsztaty rodzinne pt. „W co ubrać Wolność?” (początek o godz. 11.30), a także warsztaty „Pejzaż polski” w Galerii sztuki polskiej 1800–1945, podczas których będzie okazja do stworzenia własnego pejzażu (początek o godz. 15.).
Z kolei podczas spotkania „Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów” historycy z Muzeum Śląskiego opowiedzą o wyjątkowych eksponatach związanych z I wojną światową oraz procesem odzyskiwania wolności w roku 1918. Będą to wyprodukowana w wytwórni Syrena-Electro na przełomie lat 1933/34 gramofonowa płyta szelakowa z nagraniem „Hymnu Powstańców Śląskich”, karabiny Mauser wz. 89 i Gewehr wz. 88, a także mundur pruskiego kolejarza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę o godz. 11. i 16. muzeum zaprasza na „Byzuch u Ferdynanda”, czyli oprowadzanie po obiektach pokopalnianych i budynku administracyjnym, w trakcie którego można zapoznać się z historią kopalni „Katowice” (dawniej „Ferdynand”) oraz Muzeum Śląskiego.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Są organizowane przez Radę Europy co roku we wrześniu, począwszy od 1991 roku, w Polsce – od 1993 roku. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Hasło tegorocznej edycji: „Niepodległa dla wszystkich” jest związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.