- Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając we wtorek, 21 sierpnia, w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Prezes PAIH Tomasz Pisula podkreślił, że biuro w Sydney jest już 50. placówką agencji na świecie.
- Pan Prezydent był z nami od samego początku. Piętnaście miesięcy temu mieliśmy zaszczyt, że prezydent otworzył nasze pierwsze biuro w Mexico City – mówił Pisula.
- To prawda, że od początku swojej prezydentury obiecałem wspierać te wielkie ambicje, które PAIH ma jeśli chodzi o umożliwianie polskiej ekspansji na światowe rynki – mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że jeszcze będąc posłem do Sejmu oraz do Parlamentu Europejskiego "z zażenowaniem" patrzył na likwidację polskich placówek dyplomatycznych w wielu miejscach na świecie.
Placówka PAIH - znak siły państwa i ambicji
- Państwo, które likwiduje swoje placówki, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje swoją siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję – podkreślił prezydent.
- Jasne jest, że nie wszystkie ambicje udaje się zrealizować, ale kto nie jest ambitny, donikąd nie zajdzie - dodał Andrzej Duda.
- Rozsądnie patrząc, żeby cel osiągnąć, musisz najpierw go sobie postawić i dlatego przyłączyłem się z radością do misji, którą postawi sobie m.in. pan prezes PAIH, żeby Polska przez swoje przedstawicielstwo handlowe była obecna we wszystkim najważniejszych miejscach na świecie - powiedział prezydent.
Andrzej Duda spotkał się w Sydney również z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami, działającymi w Australii.
Ekspansja na rynki międzynarodowe
W późniejszej rozmowie z polskimi dziennikarzami prezydent wyraził satysfakcję, że kolejne biuro PAIH zostało otwarte „w centrum biznesowym wielkiego australijskiego miasta”, jakim jest Sydney.
- Także moje spotkanie z wielkimi australijskimi inwestorami, którzy inwestują w Polsce, pokazuje jak bardzo wiele można zdziałać będąc otwartym na inwestycje i będąc samemu zdecydowanym, by dokonywać ekspansji na rynki międzynarodowe - powiedział Duda.
Zaznaczył, że podczas wizyty w Australii poza spotkaniami politycznymi, m.in. z premierem Malcolem Turnbullem czy Gubernatorem Generalnym Peterem Cosgorve’em, odbywa też spotkania biznesowe, które ma zachęcić inwestorów do zainteresowania w Polsce, a zarazem pokazać, że także i Polska jest otwarta na to, by szukać możliwości inwestowania na rynku australijskim.
Polsko-Australijskie Forum Ekonomiczne - sznasa na kontrakty w technologiach górniczych
Przypomniał, że z tego właśnie powodu odbywa się we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Ekonomiczne.
- Ogromnie się cieszę, że ten wielki polski biznes jest tu obecny i że jest szansa na realizację dużych kontraktów gospodarczych - podkreślił Andrzej Duda. Jak dodał, chodzi zarówno o inwestycje firm australijskich w Polsce, w tym w zakresie technologii wydobywczych, jak i o polskie inwestycje w Australii.
Wtorek jest ostatnim dniem wizyty Prezydenta Dudy w Australii. Wieczorem miejscowego czasu Para Prezydencka udaje się do Nowej Zelandii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.