Huta w Dąbrowie Górniczej realizuje kolejne projekty, które zmniejszą oddziaływanie zakładu na środowisko. Buduje trzy elektrofiltry, m.in. dla punktu przeładunkowego koksu i rudy żelaza, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych przy skrzyżowaniu ulicy Koksowniczej z ulicą Kazdębie - poinformowała portal netTG.pl Marzena Rogozik z biura prasowego ArcelorMittal w Krakowie.
Oddział ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej, czyli dawna Huta Katowice zainwestuje w prace, które zakończą się jeszcze w tym roku ok. 30 mln zł.Inwestycje warte blisko 30 mln złotych zakończą się jeszcze w tym roku.
W spiekalni montowane są ogromne filtry hybrydowe, które zmniejszą emisję z komina wysokiego na 250 m. Także niższe kominy uzyskają nowe urządzenia odpylające. Dwa z trzech nowych elektrofiltrów odpylą rozładunek i chłodnie taśm spiekalniczych nr 1 i 3. Trzeci filtr zabezpieczy punkt przeładunkowy koksu i rudy żelaza.
Elektrofiltry to olbrzymie instalacje wielkości bloków mieszkalnych. Mają kilkadziesiąt metrów wzdłuż i wszerz oraz 24 m wysokości. Zasadą ich działania jest przyciąganie naelektryzowanych cząstek pyłu do elektrod zbiorczych. Skuteczność odpylania w montowanych elektrofiltrach sięga nawet 99,95 proc.
- Realizowane projekty pozwolą na zastąpienie obecnych urządzeń odpylających najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Budowane elektrofiltry będą w stanie osiągnąć bardzo dużą wydajność. Większa będzie ich niezawodność, a niższe - zużycie energii elektrycznej – informuje Sebastian Tynior, kierownik projektów z Biura Inwestycji ArcelorMittal Poland.
Efektem pracy nowych urządzeń będzie ponaddwukrotna redukcja emisji pyłu z kominów (z obecnych 60 mg/Nm sześc. do wartości poniżej 30 mg/Nm sześc.). Dodatkowo, aby zminiejszyć hałas pracy przy domach mieszkalnych elektrofiltr punktu przeładunkowego przy skrzyżowaniu ul. Koksowniczej z ul. Kazdębie będzie miał wyciszone wentylatory.
- Te prace to część wartego 700 mln złotych pakietu inwestycji w dąbrowskiej hucie, który obecnie realizujemy. Obejmuje on modernizację systemu odpylania stalowni, dzięki czemu trzykrotnie zwiększymy wydajność odpylania, budowę nowego systemu odpylania dla taśm spiekalniczych, które pozwolą nam na ponad sześciokrotne ograniczenie emisji oraz budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin elektrociepłowni Tameh Polska, która emisje pyłowe ograniczy o 90 proc. Już niebawem mieszkańcy odczują efekty realizowanych przez nas inwestycji – podkreśla Tomasz Ślęzak, członek zarządu i dyrektor Energii i Ochrony Środowiska.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, posiada 5 hut w Krakowie (z najnowocześniejszą w Europie walcownią gorącą), Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice (największy producent koksu w Europie). ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób (ze spółkami zależnymi – ponad 14 tys.). Macierzysta kompania ArcelorMittal jest największym na świecie producentem stali i liderem sektora górniczego. Działa w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. Działalność górnicza AM ma na celu pozyskanie rudy żelaza i węgla metalurgicznego. Obroty ArcelorMittal w 2017 r, sięgnęły 68,7 mld dolarów, a produkcja stali surowej wyniosła 93,1 mon t, wydobyto też 57,4 mln t rudy żelaza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.