Przyspieszają prace nad programem U-SPACE. Polska spółka technologiczna Hawk-e, należąca do grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stworzy na potrzeby rynku usług świadczonych przez bezzałogowe statki powietrzne system zarządzania tego typu lotami - poinformowała we wtorek, 14 sierpnia, portal netTG.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.
Z elementów przyszłego systemu korzystać będzie m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (zapewniająca bezpieczeństwo ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej). Hawk-e i PAŻP zawarły umowę, która określa szczegóły wdrożenia innowacyjnego systemu, który zagwarantuje, że drony poruszać będą się bezpiecznie w polskiej przestrzeni powietrznej. Założenia ruchu bezzałogowych statków zawiera z kolei "Deklaracja Warszawska, przyjęta w listopadzie 2016 r. Dwustronna umowa wdrożeniowa spółki JSW i PAŻP jest kolejnym krokiem do urzeczywistnienia koncepcji U-Space, której kluczowymi elementami są system UTM (Unmanned Traffic Management) oraz DTM (Drone Traffic Management) wykorzystywany do lokalnego zarządzania operacjami dronów (czyli BSP - bezzałogowych statków powietrznych).
- Europejska koncepcja U-Space przewiduje zorganizowanie w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej dla dronów, jednak by mogło z niej korzystać bezpiecznie wielu użytkowników, konieczne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi między innymi o to, aby ruch dronów nie kolidował z klasycznym lotnictwem załogowym. Wdrożenie koncepcji U-Space stworzy nowe możliwości rozwoju firmom z wielu branż (przemysłu, usług, w tym także górnictwa).
Spółkę Hawk-e powołano w połowie 2018 r. do wdrażania wyników projektów badawczo-rozwojowych zakresie technologii bezzałogowych. Świadczy takie usługi, jak monitorowanie i mapowanie przestrzenne obszaru dronami oraz sporządzanie analiz z inspekcji wizyjnych dla sektora energetycznego. Hawk-e odpowiada też za integrację i zarządzanie obszarem testowym dla systemów autonomicznych i automatycznych. Spółka bierze również udział w międzyresortowym programie "Żwirko i Wigura" (odpowiada w nim za technologie U-Space).
- Skala, na jaką podejmowane są działania, świadczy o ogromnym zaangażowaniu spółki w budowanie bezpiecznej przestrzeni powietrznej w Polsce - podkreślają przedstawiciele JSW.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odpowiada za zarządzanie ruchem lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest jedyną instytucją w Polsce szkolącą i zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. Każdego dnia dbają oni o bezpieczeństwo ponad 2,5 tys. operacji lotniczych odbywających się w niebie nad Polską. PAŻP utrzymuje zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu lotniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wszystko idzie na zbrojenia:) musimy sie zbroic bo w 1939 szlismy na dywizje pancerne z furmankami co konie ciagły a na niebie my latalismy wrotami od stodoły......
Sztabowiec za chwilę będzie taki efekt, że zabawki z logiem JSW będą latały nad ziemią a górnictwo węgla kamiennego rozłożą na łopatki. Może się mylę i JSW powinna zajmować się wszystkim innym tylko nie wydobyciem bo to ich przerasta.
Ciekawy, z całym szacunkiem ale Twoje myślenie jest ograniczone. Nokia zanim zaczęła robić elektronikę to produkowała gumowce. I też pewnie były takie głosy że na uj nam elektronika jak zostaliśmy powołani do gumiaków
Sztabowiec powtarzam jeszcze raz -JSW została powołana do wydobywania węgla kamiennego. Dronem nie da się poszukiwać złóż węgla. Więc opisanymi w artykule zadaniami nie powinna zajmować się JSW ale ukierunkowane odpowiednio placówki badawczo-rozwojowe i wyższe uczelnie.
Dramat, topią kasę na pierdoły, a podstawowych materiałów nie można zamówić i dostać, o reszcie nie wspominając.............. Widać, że 'góra' jest oderwana od reszty...................
najlepsze biznesy ,robi ,sie ,na ,slomianych ,inwestycjach,,, ktos z rodziny z dyrekcji znajdzie fuche jako prezes od dronow,,,,potem powstanie zwiazek zawodowy dronow w jsw ,,,i tak dalej
Ciekawy, do emerytury mi daleko a z górnictwem już dawno skończyłem więc nawet w przyszłości się nie załapię. Z tego co wiem to JSW Innowacje to nie jest zakład górniczy to raz a dwa drony już teraz latają nad odkrywkami węgla czy surowców skalnych. A jak mogą szukać? Mogą choćby na podstawie wyglądu skał mapować teren czy szukać miejsc wyziewu gazów. Dron to po prostu kolejne narzędzie. Ponadto kopalnia to też budynki i infrastruktura które łatwiej skontrolować dronem niż wysyłać tam ludzi. U nas ciągle pokutuje myślenie że działy b+r zajmują się piciem kawy i wyciąganiem kasy. Prawdą jest że jeśli z 10 prowadzonych projektów 2 nadają się do dalszych prac to już sukces ale to nie jest marnotrastwo pieniędzy bo doświadczenie zdobyte przy tych nieudanych 8 jest bezcenne. I dotyczy to tak samo górnictwa. System zarządzania flotą dronów może być kolejnym źródłem zysków dla JSW bo węgiel nie jest wieczny. I w tej perspektywie brak BKSu jest mniej istotny
Sztabowiec (nie przypadkiem emeryt w zarządzie?) jak drony będą przydatne do zwiększenia efektywnosci górnictwa? Do czego powołuje się przedsiębiorstwa górnicze? Przypadkiem ich zadaniem nie jest wydobywanie kopalin (w tym przypadku węgla kamiennego)? Napisz mi jeszcze jak te drony będą poszukiwać nowych złóż węgla? To może być ciekawostka na skalę światową.
A na dole górnicy mdleją z powodu wysokiej temperatury , przymus przybierania w ciepłocie , a tu proszę nowa spółeczka pewnie prezes 3 wice sekretarki samochody służbowe wypasiona biura itd tak się doji kasę z JSW a na dole nie ma czym robić na BKS trzeba się zapisywać w komorze narzędziowej , prezes już całkiem odpłynął a kryzys już za płotem.
Ciekawy, przecież w tekście jest napisane że ta spółka ma świadczyć usługi również dla górnictwa. Poszukiwanie złóż, kontrola zanieczyszczeń czy zagrożeń to nie wróżbiarstwo i jasnym jest że musi nad tym pracować 'sztab wysoko opłacanych ludzi'. Typowe myślenie brązowego: całe życie wydobycie. Tak się jednak składa że jest przyszłość po górnictwie i trzeba jakoś ją zorganizować.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Sztab wysoko opłacanych ludzi zajmuje się pierdołami nieprzydatnymi do zwiększenia efektywności produkcji?