Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę, 8 sierpnia, nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa, która zacznie obowiązywać w dwa tygodnie od ogłoszenia, zakazuje m.in. importu i sprzedaży do tzw. sektora komunalno-bytowego mułów węglowych i flotokoncentratów oraz mieszanek nie spełniających wymogów jakościowych.
Zasadniczym celem zmian jest kontrolowanie jakości paliw stałych i ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych. Skorzystać ma też rynek i konsumenci, którzy kupując węgiel będą mogli sprawdzić obowiązkowy certyfikat danej mieszanki.
Zgodnie z ustawą paliwem stałym jest m.in. węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, biomasa, torf i ich mieszanki. Raz na dwa lata minister energii wspólnie z ministrami środowiska i gospodarki dokonają przeglądu przepisów "w celu oceny wpływu ich stosowania na ochronę środowiska, zdrowie ludzi oraz interesy konsumentów".
Ustawa wprowadza możliwość czasowego odstąpienia (na okres nie dłuższy niż 60 dni) od norm jakościowych dla paliw stałych, jeżeli wystąpią nadzwyczajne zdarzenia skutkujące zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, powodujące utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Nowe prawo zabrania sprzedaży i importu do sektora komunalno-bytowego paliw, które nie spełniają wymogów rozporządzenia jakościowego (wymogi m. in. dla węgla kamiennego i brykietów) lub są wprost zakazane w ustawie (muły węglowe i flotokoncentraty, węgiel brunatny, paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw stałych zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego).
Handlowcy muszą posługiwać się świadectwem jakości paliwa. Przedsiębiorca w momencie wprowadzania do obrotu wskazanego w ustawie paliwa stałego będzie wystawiał dokument potwierdzający spełnienie wymagań jakościowych. Ten, kto sprzeda paliwo niezgodnie z ustawą, będzie podlegać karze grzywny od 50 tys. do 500 tys. zł lub karze więzienia. Natomiast za brak świadectwa jakości lub jego sfałszowanie grozić będzie od 10 tys. do 100 tys. zł grzywny..
W nowelizacji dokonano przy okazji takich zmian w przepisach o Krajowej Administracji Skarbowej, aby umożliwić służbom (m.in. celnym) kontrolowanie paliwa z importu na użytek gospodarstw domowych i kotłowni o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW (szkoły, szpitale, instytucje, kotłownie gminne, osiedlowe, zakładowe i miejskie).
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zakazów dotyczących węgla brunatnego, które zaczną obowiązywać dopiero od połowy 2020 r.
Przypomnijmy, że w połowie czerwca tego roku Komisja Europejska notyfikowała projekt ustawy w sprawie norm jakości dla paliw stałych, co dało zielone światło do dalszych prac nad nowelą w Sejmie.
W lutym 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że Polska złamała w latach 2007-2015 prawo unijne, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dobowe i roczne normy zanieczyszczenia powietrza były przekraczane w sposób ciągły w latach 2007-2015. Orzeczenie nie skutkowało nałożeniem kary finansowej. Jednak Polska zobowiązana została do jak najszybszej poprawy jakości powietrza w kraju - w przeciwnym wypadku Komisja Europejska może wnieść nową skargę i domagać się kar finansowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.