Reprezentacyjny budynek dyrekcji byłej Huty Gliwice w połowie października ponownie trafi pod młotek. Okazały gmach przy ul. ks. Hlubka 4 doskonale nadaje się na siedzibę banku, hotelu, instytucji publicznej, apartamentowca czy dużej firmy. Kto zostanie jego właścicielem? Tego dowiemy się być może w połowie listopada. Obiekt oferowany będzie na sprzedaż łącznie z działkami o powierzchni około 0,25 ha - poinformował portal gliwickiego samorządu we wtorek, 7 sierpnia.
Stojący na działce o powierzchni 1944 m kw. gmach wzniesiono w latach 1913–1915. Składa się on z dwóch części – wyższej przyległej do ul. ks. Hlubka i niższej przy ul. Piwnej. Na czterech kondygnacjach znajdują się 134 pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej 3954 m kw. Obiekt ma instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, telefoniczną i centralnego ogrzewania, jednak w większości wymagają one naprawy lub wymiany. Wyższa część budynku ma wymieniony dach.
Atutem tej nieruchomości z pewnością jest lokalizacja – w centrum miasta, w pobliżu zmodernizowanego dworca PKP i zjazdu Drogowej Trasy Średnicowej. Dojazd do największego w Polsce węzła stanowiącego skrzyżowanie autostrad A4 i A1 zajmuje około 10 min (5 km).
– Budynek przy ul. ks. Hlubka 4 to reprezentacyjna budowla wzniesiona na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. To klatka schodowa z kutymi balustradami czy reprezentacyjne wejście do budynku – podkreśla Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków.
Główne wejście do budynku zaakcentowano czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko.
Prawdziwą perełką jest natomiast wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar. Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej i z motywami roślinnymi.
Cena wywoławcza nieruchomości (sprzedawanej i przeznaczonej do zagospodarowania łącznie z działką, na której jest posadowiona dyrekcja oraz z sąsiednią niezabudowaną działką o powierzchni 562 m kw.) wyniesie 6 918 000 zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.