W pierwszej połowie 2018 r. zarejestrowano w Polsce 273,0 tys. nowych samochodów osobowych, o 10,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z kwartalnego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy doradczej KPMG.
Do stycznia do czerwca 2018 r, zarejestrowano 237,3 tys. nowych samochodów osobowych marek popularnych - o 21,8 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Raport podkreśla, że motorem wzrostu rynku są nabywcy instytucjonalni - ich rejestracje wyniosły 32,3 tys. co oznacza wzrost o 16,6 proc. rok do roku.
Raport podkreśla, że nadal dynamicznie rośnie segment małych i średnich SUVów i crossoverów.
- W I połowie tego roku ich rejestracje zwiększyły się o 28 proc. po podobnym wzroście rok wcześniej. Modele te zajmują teraz już ponad 29 proc. rynku i zdetronizowały najpopularniejsze do tej pory samochody klasy kompaktowej (segment C), które zajmują niespełna 28 proc. Tracą natomiast na popularności vany (MPV). Małe i średnie o 20 proc. a duże o 17 proc. - zaznaczył prezes PZPM Jakub Faryś. Najwyższy wzrost liczby rejestracji został odnotowany w segmencie samochodów klasy wyższej (segment E) - o 50 proc., oraz w klasie luksusowej (segment F) - o 45 proc.
O ponad 29 proc. wzrosła liczba rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. Ogólnie zarejestrowano 11 tys. 477 takich aut, w tym 10 tys. 805 aut z napędem hybrydowym - co stanowi wzrost o 26,9 proc., oraz 672 samochody elektryczne - wzrost 79,7 proc.
- Warto zauważyć, że wciąż znacznie więcej takich aut kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. W ich grupie odnotowano zdecydowanie wyższe tempo wzrostu - 39,5 proc. wobec 2,3 proc. wśród klientów indywidualnych - podkreśla Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.
Z raportu wynika, że rośnie też liczba rejestracji w segmencie autobusów i autokarów. Liczba rejestracji nowych autobusów wzrosła o 23,4 proc. i wyniosła 1423 sztuki. Do wzrostu całej grupy przyczyniły się autobusy miejskie - zauważa się w raporcie. Odnotowano także wzrost w segmencie samochodów dostawczych (o masie do 3,5 tony), których zarejestrowano 32,4 tys., czyli o niemal 10 proc. więcej. Rynek nowych przyczep i naczep zwiększył się o blisko 15 proc. - w pierwszej połowie 2018 r. zarejestrowano ich 13,9 tys. sztuk.
- Rosnąca liczba rejestracji pojazdów użytkowych to znak, że rozwija się gospodarka. Dodatkowo przed wyborami samorządowymi miasta zintensyfikowały wymianę autobusów, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście liczby rejestracji autobusów miejskich - ocenił Faryś.
Raport obejmuje również produkcję fabryk motoryzacyjnych, ulokowanych w Polsce. Wypracowały one wynik niż rok wcześniej. Produkcja sprzedana wyniosła 79,3 mld zł i była większa o 2,5 proc. rdr. Z taśm montażowych zjechało więcej samochodów dostawczych i ciężarowych - wzrost o 17,7 proc. rdr - oraz autobusów - 13,2 proc. rdr, ale mniej samochodów osobowych - spadek o 13,6 proc. rdr. Razem wyprodukowano 362,1 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 6,7 proc. rdr.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.