Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie zgodziło się we wtorek, 17 lipca, na zwiększenie wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu spółki.
ZWZ PKN Orlen we wtorek kontynuowało swoje posiedzenie po przerwie, ogłoszonej 26 czerwca br.
Podczas posiedzenia 26 czerwca akcjonariusz PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 24 stycznia 2017 roku.
Zaproponowano w niej zmiany w ust. 2 pkt a) i pkt b), nadając następujące brzmienie:
"Kwota miesięcznego wynagrodzenia stałego członków zarządu zostanie określona kwotowo przez Radę Nadzorczą, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie stałe prezesa zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a także wynagrodzenie stałe pozostałych członków zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego" - czytamy.
Ponadto zaproponowano, że Rada Nadzorcza może zawrzeć z członkiem zarządu umowę o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji, przy czym może być ona zawarta jedynie w przypadku pełnienia funkcji przez członka zarządu przez okres co najmniej trzech miesięcy, a wysokość odszkodowania za każdy miesiąc obowiązywania zakazu konkurencji nie może przekraczać 100 proc. stałego wynagrodzenia określonego w niniejszej uchwale.
ZWZ PKN Orlen podczas wtorkowego posiedzenia nie przyjęło tej uchwały.
Prezesem PKN Orlen jest Daniel Obajtek, oprócz niego, w zarządzie zasiadają: Zbigniew Leszczyński, Wiesław Protasewicz, Józef Węgrecki oraz Patrycja Klarecka.
Grupa Orlen jest największym w Polsce producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na takie produkty, jak: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Grupa prowadzi także poszukiwania, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów oraz wytwarza, prowadzi dystrybucję i obrót energią elektryczną i cieplną. Rafinerie należące do grupy PKN Orlen (w: Płocku, Trzebini, Jedliczu) posiadają ok. 70 proc. zdolności przerobowych polskich rafinerii. Firma posiada największą w Europie Centralnej sieć stacji paliw zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie.
Według danych PKN Orlen Skarb Państwa ma tam 27,52 proc. akcji, Nationale Nederlanden OFE - 7,01 proc., Aviva OFE - 6,62 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,85 proc. akcji.AP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.