Z planów reaktywacji kopalni Krupiński w Suszcu raczej nic nie wyjdzie. Podczas obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że złoże, którym jest zainteresowany brytyjski inwestor, bada już Jastrzębska Spółka Węglowa w ramach przyznanej wcześniej koncesji.
Kopalnia Krupiński trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń pod koniec marca 2017 r. Zakład był niedoinwestowany i przez ostatnie lata przynosił duże straty. Ratunkiem dla zamkniętej kopalni miał być inwestor, którego poszukiwania rozpoczęli związkowcy z Solidarności. Wcześniej założyli oni spółkę pracowniczą, mającą na celu ponowne uruchomienie wydobycia w Krupińskim.
Jesienią minionego roku swoje zainteresowanie reaktywacją wydobycia węgla, na bazie infrastruktury likwidowanego zakładu, wyraziła brytyjska firma Tamar Resources, która powoływała się na gwarancje finansowe funduszu Greenstone Capital. Brytyjczycy zapowiedzieli, że są gotowi zainwestować w ponowne uruchomienie wydobycia 600 mln zł. Kopalnia w nowym kształcie miałaby zatrudniać ok. 2 tys. osób i fedrować głównie węgiel koksowy.
Znacznie więcej pieniędzy
Resort energii od początku sceptycznie podchodził do tego pomysłu. Po kwietniowym spotkaniu z przedstawicielami inwestora oraz związkowcami minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że na wykupienie i reaktywację zakładu, do której trzeba doliczyć również konieczność zwrócenia kosztów poniesionych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, potrzeba znacznie więcej pieniędzy, bo razem ok. 1 mld zł. Wątpliwości strony rządowej budziła również m.in. wiarygodność finansowa inwestora.
Sprawa reaktywacji Krupińskiego była również omawiana podczas ubiegłotygodniowych obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Minister Tchórzewski znów powrócił do kwestii finansowych i zaznaczył, że brytyjska spółka ma kapitał założycielski o wysokości zaledwie stu funtów, a fundusz Greenstone Capital zadeklarował wsparcie w wysokości 90 mln dolarów, choć i na to, zdaniem szefa resortu, nie zostały przedstawione dokumenty.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oszuści!!
Co oni pozamykają MY pootwieramy !!! Ps. Pozdrawiam panią Szydłowiec.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.