Ceny węgla koksowego w Chinach na początku czerwca wzrosły, jednak wciąż utrzymują się poniżej poziomów cenowych z Australii – czytamy w czerwcowym raporcie Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach.
Ceny koksu rosną do historycznych wręcz poziomów
Według Metal Bulletin, cena eksportowa chińskiego koksu (65 proc. CRS, 12,5 proc. popiołu, w rozmiarach fizycznych 30-90 mm), wyniosła 350-360 USD/t FOB (w tygodniu zakończonym we wtorek, 12 czerwca br.). Cena ta w okresie ostatnich dwóch tygodni wzrosła o 10 USD/t (z 340 do 350 USD/t FOB).
Firma Hesteel z północnych Chin podniosła cenę skupu koksu po raz szósty od maja, zwiększając go o 100 juanów/t, aby podnieść całkowitą cenę skupu od maja do 500 juanów/t. Obecnie za tonę płaci się 2 370 juanów (370 USD/t) za ten surowiec (65 proc. CSR). Rizhao Iron & Steel w Chinach Wschodnich po raz kolejny od maja podniosła cenę skupu koksu – o 100 juanów/t, przynosząc jej całkowity wzrost od maja do 550 juanów/t. Obecnie firma płaci 2 250 juanów/t (za 57 proc. CSR). Cokeries w prowincjach: Shandong, Shanxi i Hebei, proponują ósmą rundę podwyżek od soboty 16 czerwca, podnosząc cenę skupu o kolejne 100 juanów/t, aby zwiększyć całkowity cenę skupu o 650 juanów/t. Podczas gdy niektórzy uczestnicy rynku są przekonani, że ostatnia runda podwyżek zostanie zaakceptowana bez większego oporu, inni przewidują większe ryzyko spadkowe, a ceny gwałtownie rosną do historycznych wręcz poziomów.
Zapasy koksu w czterech głównych chińskich portach – Rizhao, Qingdao, Tianjin i Lianyungang – wyniosły 3,42 mln t (stan na piątek, 15 czerwca). Poziom zapasów w ostatnich trzech tygodniach spadł z poziomu 3,86 mln t.
Wraz z zamknięciem 18. szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy 9-10 czerwca br. w chińskim mieście Qingdao, w prowincji Shandong, koksownie, które wcześniej zostały poproszone o redukcję produkcji, wróciły do pełnej wydajności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.